Aileniz için doğru köpeği seçmek için üç temel bileşeni göz önünde bulundurmanız önemlidir: mizaç, boyut ve enerji seviyesi.

Mizaç

Bir köpeğin mizacı, doğrudan kişiliğini ifade eder. Ailenize katmak için bir köpek ararken, daha küçük, daha küçük çocuklarla en iyi şekilde çalışan bir mizaca sahip bir köpek aramalısınız. Örneğin, sakin bir köpek, daha dışa dönük, hiper bir köpeğe göre çocuklarınızla daha güçlü bir bağ kuracaktır.

Aileniz İçin Doğru Köpeği Seçmek Konusunda Boyut

Boyut, bir köpeğin çocuklarla iyi olup olmayacağını belirlemez, ancak mizaç ve enerji seviyesi ile ilgili olarak dikkate alınması gereken bir şey olacaktır. Daha büyük, enerjik bir köpek en uygun köpek olmayabilir çünkü bir anlık heyecanla çocukları devirebilirler. Bununla birlikte, küçük, sakin bir köpek, boyutları ve kişilikleri nedeniyle mükemmel bir şekilde çalışabilir.

Enerji Seviyesi

Köpekler, cinslerine ve her gün ne kadar egzersiz yaptıklarına bağlı olarak farklı enerji seviyelerine sahiptir. Dışarıda koşturmayı seven aktif çocuklarınız varsa, enerjik bir köpek cinsi aramalısınız.

İşte çocuklu aileler için en iyi köpek ırklarından bazıları:

Golden Retriever

Golden Retriever en sabırlı, akıllı ve sadık köpek ırklarından biridir, bu da onları çocuklu aileler için mükemmel bir uyum haline getirir. Bu cinsin biraz egzersize ihtiyacı vardır ve oynamayı severler. Çocuklar, itaatkâr ve sevecen kişilikleri nedeniyle golden retrieverları severler.

Labrador Retriever

Labrador retrieverlar, çocukların etrafında olmayı seven bir başka harika aile köpeğidir. Ayrıca çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar, bu nedenle bu cins yürüyüşlere çıkmaktan veya çocuklarınızla getir götür oynamaktan mutluluk duyacaktır. Labradorların çocuklara karşı güçlü koruyucu içgüdüleri vardır, bu nedenle evinize herhangi bir yabancı yaklaşırsa bu cins sizi hemen uyaracaktır.

Kaniş

Poodle’lar birçok farklı boyutta olabilir ancak hepsi benzer kişiliklere sahiptir. Kanişler, sahiplerinden ve diğer aile üyelerinden bolca ilgi görebilecekleri insanların etrafında olmayı seven çok oyuncu köpeklerdir! Kanişler doğaları gereği havlayan köpekler olarak görülmezler ancak evinize ya da bahçenize habersizce yaklaşan biri olursa sizi uyaracak mükemmel bekçi köpekleridir!

Cavalier King Charles Spaniel, çocuklar büyük olduğu sürece çocuklu bir aile için harika bir eştir. Bu cins, insanların etrafında olmayı sever ve kedi ve köpek gibi diğer hayvanlarla iyi geçinir. Seyahat etmeyi seven aktif bir aileniz varsa, bu cins iyi bir seçimdir çünkü fazla egzersiz gerektirmezler ancak yine de insanlarla birlikte olmaktan hoşlanırlar.

Labrador Retriever

Labrador retriever en popüler köpek ırklarından biridir. Aileniz için doğru köpeği seçmek konusunda iyi bir seçim olacaktır. Oyuncu, koruyucu, güvenilir ve son derece zekidirler. Labrador retrieverlar eğitime iyi uyum sağlarlar, bu da onları ailelerin ve küçük çocukların bulunduğu evler için harika bir cins yapar. Bir Labrador retriever sahiplenmeden önce, bu cinsin çok fazla egzersiz gerektirdiğini ve düzenli temizlik gerektirecek şekilde tüy döktüğünü unutmamak önemlidir. Labrador retrieverlar diğer hayvanlarla ve insanlarla iyi geçinir, bu da onları aileler için mükemmel olan daha uyumlu ve misafirperver ırklardan biri yapar.

Eve yeni bir yavru köpek veya köpek getirdiğinizde, herkesin iyi geçinmesini ve mutlu olmasını istersiniz. Ancak bu bir gecede gerçekleşmez! Yeni evcil hayvanınızın yeni ortamına alışması zaman alır, ancak sonunda buna değer.

Köpeğinizin yeni evinde rahat hissetmesine yardımcı olmak için işte bazı ipuçları:

1) Köpeğinizle birlikte bir program oluşturun. Köpekler rutini ve aşinalığı sever, bu nedenle her gün tutarlı bir program izleyin. Bu, onların yemek yeme, uyku ve tuvalet ihtiyaçlarını takip etmelerini sağlayacaktır.

2) Evdeki herkesin de aynı programı takip ettiğinden emin olun. Bu, dahil olan herkes için işleri kolaylaştıracaktır!

3) Beslenme zamanları da tutarlı olmalıdır – onları çok fazla değiştirmeyin veya davranışlarına veya diğer faktörlere göre farklı miktarlarda beslemeyin. Besleme zamanları her gün aynı saatte olmalıdır (örneğin, sabah 7’de).

4) Yavru köpeğinizin heyecanlandığında insanların üzerine atlamaması konusunda doğru şekilde eğitilene kadar (bu aylar sürebilir!) sizinle birlikte veya üstünüzde uyumasına izin vermeyin. Bu, kanepelere veya yataklara zıplamak yok anlamına gelir; eğitim seanslarından sonra bile bunu yaparlarsa, o zamana kadar onları kanepe / yatak alanından çıkarın.

Egzersizin köpeğinizin sağlığı için önemli olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak daha uzun yaşamalarına da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Amerikan Kalp Derneği’ne göre, egzersiz eksikliği obeziteye yol açarak kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini artırabilir.