Akita Köpeği

Kuvvetli ve iri bir köpek ırkı olan Akita, hem korkutucu hem de soylu bir duruşa sahiptir. Korkusuz ve sadık ırklardan bir tanesidir. Tehdit altında oldukları zaman pes etmezler. Aksine daha da korkusuz bir hale gelirler. Eğitilebilir olmalarından dolayı çok fazla beslenirler. İyi eğitim aldıktan sonra son derece sevecen olurlar.

Çok saygılıdırlar. Pamuksu görünümleri sayesinde hemen herkes tarafından sevilirler. Yüzyıllardan beri değişime uğramayan cinslerden biridir. Bu nedenle köpek cinsleri arasındaki yeri çok başkadır. İlk bakışta onu kurda benzetmeniz normaldir. Çok asil bir duruşları vardır.

Akita Köpeği Tarihçesi

Türün kökeni Japonya’dır. Japonya’da yer alan Honshu adasında Akita isminde bir bölge vardır. Bundan dolayı köpeğe bu isim verilmiştir. Ülkenin en fazla sevdiği köpeklerdendir. Japon İmparatorluğu’nun korunabilmesi için hizmet etmiş bir hayvandır.

Akita Cisnsi Özellikleri

Ancak daha sonraları av alanında da kendini göstermeye başlamıştır. Bunun yanı sıra kızak köpeği, dövüş ve geyik avı gibi alanlarda da öne çıkmıştır. Hatta aşırı karlı havalarda bile av yeteneğini göstermeyi başarır. Geçmişinin 1600’lü yıllara dayandığı tahmin edilir.

Akita Köpeği Özellikleri

Akita köpeği özellikleri şöyledir:

  • Çift kürklüdür.
  • Büyük bir boya sahiptir.
  • Vücudu son derece güçlüdür.
  • Kaslıdır ve oldukça dayanıklıdır.
  • Dik ve küçük kulakları vardır.
  • Koyu kahverengi gözleri vardır.
  • Dili pembe, dudakları siyahtır.
  • Kıvrak bir kuyruğu vardır.

Hem asil hem de zarif bir duruşu vardır. 10-12 yıl boyunca yaşayabilirler.

Akita Köpeği Karakteri

İnatçı ve cesur olmalarıyla bilinirler. Yabancı birini gördüklerinde ya da yabancı bir cisimle karşı karşıya kaldıklarında savunmaya geçerler. Çünkü tehdit altında kaldıklarını sanırlar. Çok zeki ve dikkatlidirler.

Eğer tek başına besleyeceksiniz, evinize alabilirsiniz. Bu şekilde beslenmeye oldukça uygundur. Ailesi bildiği insanlara karşı çok sevecendir. Onlara oyun oynamayı da çok sever. Oyuncakları ve birtakım ev eşyalarını ağzında taşır. Bunu yapmak, onun için oldukça keyif vericidir. Baskın karakterlidir.

Eğer çekingen ve köpekle ilk defa ilişki kuran biriyseniz, Akita pek size göre bir hayvan değildir. Enerjisi çoktur. Bu yüzden bol bol egzersiz yapması gerekir. Egzersizlerini yapmadıkları zaman sinirlenirler. Ve etraflarında bulunan eşyalara saldırırlar.

Akita Köpeği Bakımı

Ailesinin yanında olduğu sürece mutlu olan bir köpektir. Günlük 30-60 dakika boyunca egzersiz yapmaları gerekir. Oyun oynamak ve koşu yapmak, onları için en ideal egzersizlerdendir. Yabancılara nazik bir şekilde yaklaşmayı hiç sevmez. Bu nedenle barınağının güvenli bir yerde olması gerekir.

Bunun yanı sıra parkta dolaşmak, Akita ırkına iyi gelmez. Çünkü beklenmedik bir anda saldırganlığı tutabilir. 7 ay ve 4 yaş arasında inanılmaz bir büyüme gösterirler. Bu süreçlerde diyet yaptırmak en iyisidir. Kaliteli mamalarla beslemek, vücudunun ihtişamını ortaya çıkaracaktır.

Akita Köpeği Sağlığı

Akita, genellikle sağlıklıdır. Ancak ırkından dolayı birtakım hastalıklar görülebilir. Kalça çıkığı, eklem iltihabı, gastric dilatation volvulus, hipotiroidizm, retinada körelme ve sebaceous adenitis gibi hastalıklara yakalanabilirler.

Akita Köpeğinin Çocuklarla İlişkisi

Bu köpek ırkını çocuklarla karşı karşıya getirirken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bazen nasıl tepki vereceklerini tahmin edemeyebilirsiniz. Kendilerine kötü şekilde yaklaşan çocuklara karşı saldırıya geçebilirler.

Ancak nazik yaklaşımda olanlara karşı onlar da nazik yaklaşırlar. Evinizde çocuğunuz varsa bile Akita beslemenize engel değildir. Gerekli iletişim kurulduktan sonra güven içerisinde yaşayabilirsiniz.

Akita Köpeği Eğitimi

İnatçı olduklarından dolayı öğrenmeme konusunda ısrarcı olabilirler. Ancak sizin göstermiş olduğunuz sabır karşısında fazla dirençleri kalmaz. Özellikle de yavru Akita eğitimleri daha kolay olur. Küçükken sosyalleşmesi, ileride çok iyi bir ev köpeği olmasını sağlar.