Alabay cinsi köpeklerin tarihi bugünkü Türkistan topraklarında milattan öncelerine dayanmaktadır. İri ve uzun boylu olan bu cinsin Kangalların atası olduğu düşünülür. Alabay deney veya laboratuar’da üretilmemektedir. Tamamen saf ve doğaldır. Yaygın olarak Orta Asya ve Rusya’da beslenmektedir.

Genetik olarak çok güçlü ve dayanıklı köpek cinslerinin en başlarında gelmektedir. Erkek cinsi Alabayların 150 Kg’a kadar çıkabildiğini görmekteyiz. Soğuk iklim türlerinde yaşayan Alabaylar soğuğa dayanıklılardır. Orta Asya’da çoğunlukla büyük ve küçükbaş hayvanları korumasıyla bilinir. Ortalama ömürleri 10-15 yıl aralığındadır.

Alabayların Sıkça Görünen Hastalıkları

Alabaylar büyük cins köpekler olduğu için çoğunlukla iç organlar da düzensiz büyümeler görünebilir. Boyutuna göre fazla beslenip az hareket ettiğinden dolayı kalp , akciğer büyümesi gibi sorunlar görülebilir. Bu sebeple bazı Alabaylar’da karaciğer yağlanması da olabiliyor.

Alabay Bekçiliği

Alabaylar yaşadıkları yeri sahiplenir ve koruma içgüdüsü hissederler. Orta Asya’da hayvanları koruması veya bekçilik yapması için eğitilirler. Sovyet Rusya zamanında askerlerle bekçilik yapması için ithal edilmişlerdi. İnsanlara karşı ne kadar naif olsa’da köpeklere karşı çok agresif bir cinstir.

Alabay Hakkında Bazı Bilgiler

Alabay Danimarka’da yasaklı ırk olarak geçmektedir. Türkmenistan’da safkan Alabaylar ülke için altın değeri taşıyan hazine olarak görülmektedir. Ülkenin bir simgesi gibi olan bu köpek cinsine verilen değer Türkmenistan’da oldukça fazladır. Çocuklar ile oldukça iyi bir bağ kuran bu köpek cinsi küçük çocukları koruması ile bilinmektedir. Karşısına gelen rakibi ne kadar güçlü olursa olsun geri adım atmayacak bir karaktere sahiptir.

Cesur ve güçlü olması sebebiyle çoğunlukla bekçi ve kırsal yerlerde hayvanlar için korucu görevi görmektedir. Kökeni 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Çoğunlukla sessiz ve sakin bir karaktere sahiptir herhangi bir tehtid görmediği sürece saldırıganlık gibi bir huyu yoktur. Beslenme konusunda aşırıya kaçılmamalıdır çünkü bu cins kilo almaya gayet açıktır. Düzgün bir program ile yemekleri verilmelidir. Bu şartlara uyulmaz ise obaziteye yol açabilir.

alabay

 

Araştırmalar, Alabay‘ın evrim geçiremeyebileceğini göstermektedir. Bu köpeklerde azami boy yahut kg yoktur. Trendlere bakarsanız, büyüdüğünü fark edeceksiniz. Bir Alabay satın alacaksanız veya sahiplenecekseniz, yavru köpeğiniz çok çok vakit yavru kalmayacak ve gerçekte bir köpek yavrusu boyutunda dahi olmayacaktır. Bu köpekler süratli büyür ve ortalama bir köpek yavrusu başlamak için çok büyüktür.

Alabaylar Saldırıgan Mı?

Bazı Alabaylar diğer evcil hayvanlarla problem yaşamaz, bazıları şayet o evcil hayvana karşı korunma gereksinimi hisseder. Alabayları evcil hayvan olmayan bir eve getirmek ve elverişli eğitim şartları ve işlemini meydana getirmek büyük ihtimalle en iyisidir. Daha evvel de belirttiğimiz gibi, Orta Asya Çobanınıza yardım etmek için azıcık vakit ayırmanız gerekecek ve evdeki diğer hayvanların olması hepiniz için işleri zorlaştırabilir.