Alman Kurt Köpeği Kökeni Nereden Gelmektedir ?

Alman Kurt Köpeği tarihi bakımı ve üretim aşamaları nelerdir, Bakımı ve eğitmesi kolay mı ? Alman çoban köpeği hakkında sorularınıza yazımızda cevap vermeye çalışacağız, hadi başlayalım 😊

Alman kurdu;  Alman çoban köpeği veya halka arasında K9 polis köpeği olarak anılır. Geçmişi 19.yy’a dayanır. Yetiştiricilerin Alman Kurdunu üretmekteki ilk amacı koyun sürülerini gütmek ve korumaktı.

Bu oldukça kolay öğrenen ve cesur tüylü dostumuz polislikten alan korumaya , rehber köpeklikten bomba imha ve arama kurtarmaya kadar bir çok iş kolunda diğer köpek ırklarından daha çok kullanılmaktadır.Bu gibi işlerde kullanılmasında ki en büyük etken çok cesur olması, çabuk öğrenmeleri ve koku alma duyularının çok hassas olmasıdır. Bu özellikleri onu dünyada en çok tercih edilen köpekler listesinde ilk 10’a sokmaktadır.

Amerika’da popüler olmasının sebebi ise 1. Dünya Savaşı sırasında Onbaşı Lee Duncan tarafından Fransa’dan getirdiği küçük bir köpek yavrusu borçludurlar. Savaşın sonunda Duncan, köpeğini ülkesine Los Angeles’a getirdi ve onu eğiterek köpek şovu Dünyasının en üst basamaklarına taşıdı.

1850’lerde Alman çobanlar sürülerini koruması ve gütmesi için bir çok ırktan köpekler seçip standardize etmeye çalışmışlardı.

Bir köpeğin zekası, hızı, gücü ve keskin koku alma gibi özellikleri varsa koyun gütmek için gereken tüm becerilere sahip olarak görünüyordu.

Almanya’da sanayinin büyümesi ile beraber yırtıcı hayvan nüfusu azalmaya başladı ve çoban köpekleri gereksiz hale gelmeye başladı. Alman çoban köpeklerini korumak ve yetiştirmek için Phylax Society’nin de eski bir üyesi olan Max Von Stephanitz tarafından bir çok çalışma yürütüldü.

1899’va bir gösteride bir Alman Kurdunu çok beğenen Von Stephanitz köpeği hemen satın aldı ve Alman Çoban Köpekleri Derneği (Verein Für Deutsche Schaferhunde)  ni kurdu.

Von Stephanitz

Von Stephanitz günümüzdeki Alman Kurdunun doğuşuna imza attı.

Günümüzdeki bir çok şampiyon Von Stephanitz köpeklerinin kanından gelmektedir.

Alman Kurt Köpeği Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Alman Çoban Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri ;

 • Boyları 60 – 65 cm civarındadır
 • Kiloları ise 30 – 40 kg olabilmektedir.
 • Tüyleri çift kattır.
 • Genellikle sarımsı kahverengi, siyah – kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklere mensup olanlarda vardır. Aslında eskiden siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha çok bulunurdu.
 • Kendi arasında 12 farklı türe ayrılır. Uzun tüylü, kısa tüylü, düşük belli ve düz belli gibi Show Line ve Work Line olarak üretimine göre farklılık gösterebilir.
 • Burnu Simsiyahtır.
 • Kulakları geniş ve diktir.
 • Kuyruğu uzun ve tüylüdür.

Alman Kurt Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Yaşam süreleri 10-14 yıldır.

Alman Kurtları egzersiz ihtiyaçları yüksek ve akıllı köpeklerdir. Eğitim ve aktivite ile meşgul olmaları şarttır, eğer ona ayıracak yeterli vaktiniz yoksa sahiplenme konusunu tekrardan gözden geçirmeniz gerekmektedir, yoksa sadece uzaktan bakmalısınız.

Güçlü koku alma duyularına sahiptirler ve eğitim konusunda çok başarılılardır. Çobanlıktan tutun arama kurtarmaya, bomba imhadan tutun da engelli insanlara olan yoldaşlığından bir çok alanda çok iyidir.

Yabancılara karşı çok dikkatlidir. Diğer köpeklerle küçük yaşlarından itibaren sosyalleştirilmeye ihtiyaçları vardır.

K9

Aile bireylerine son derece bağlı ve korumacıdır.

Yeteri kadar oyun ve egzersiz yapmadan yalnız bırakırsanız can sıkıntısından yerleri eşeleme, havlama ve kemirme gibi can sıkıcı olaylar gibi can sıkıcı durumlara yol açabilir.

Alman Çoban köpekleri güçlü çene yapılarıyla bilinirler. Yanlarına sıkıntılarını gidermek için kemirme oyuncakları bırakabilirsiniz, hem sıkıntılarını giderirler hem de diş taşı oluşumunu önlerler.

Alman Kurt Köpeği Sağlık Sorunları Nelerdir ?

Alman Çoban Köpeği ırkı genel anlamda çok sağlıklı bir ırktır FAKAT ;

 • Kalça Displazi ( Sık görülebilir Kalça ekleminin kemiklerinin doğru şekilde hizalanmadığı çıkıklık durumu)
 • Dirsek Displazi (Sık görülebilir Dirsek ekleminin anormal gelişimini ve buna bağlı topallık)
 • Gastrik Dilatasyon (Belirgin derecede midenin gazla gerginliği ve değişik derecelerde mide rotasyonu hayati bir öneme sahiptir ve akut bir beslenme sendromudur)
 • Dejeneratif Miyelopati (Genelde felç ile sonuçlanan çok ağır ve nadir bir hastalıktır)
 • Ekzokrin Pankreas Yetmezliği (Enzim yetersizliği)
 • Hassas bir mide yapısına sahiplerdir ve beslenme konusunda veteriner hekim tavsiyelerine uyulmasında fayda vardır.

Ve bir çok alerjen duruma müsaittir.

Bu hastalıklar tabii ki sizlerin gözlerinizi korkutmasın, her evcil hayvan besleyen bireyin olması gerektiği gibi veteriner hekim tavsiyelerine uyarak evcil hayvanınızın yaşına ve cinsine göre aktivite derecesini ayarlayabilirsiniz.

Alman Kurdu Nasıl Beslenmelidir ?

Alman Kurt Köpeğinin sindirim sistemi oldukça hassastır. Kaliteli gıdalarla beslenmesi hem tüy kalitesi hem genel sağlığı açısından çok önemlidir.

Alman Kurt Köpeğinin temel besin ihtiyacı kuru mamadır. 1 yaşına kadar veteriner hekim önerisi Yavru köpek maması ile kaliteli bir mama kullanılarak beslenmesi yeterli olacaktır.

Alman Koçan Köpeğinde Kulaklar Ne Zaman Dikleşir ?

Köpeklerin cüsselerine göre kulakları da büyük olacağından dolayı ne kadar büyükse kulakları o kadar geç dikleşir. Eğer gerçek bir Alman Çoban Köpeğine sahipseniz kulakları er yada geç dimdik olacaktır. Süt dişlerinin döküldüğü dönemde bazen kulaklarda kalsiyum ihtiyacının artmasından dolayı düşebilir.

alman-kurt-kopegi

Bu durum sizleri kesinlikle korkutmasın kıkırdak dokuya bir zarar veya şiddetli bir darbe gelmediği sürece düşen kulak bir zaman sonra kendiliğinden dikilecektir.Kalsiyum ve glukozamin  yönünde zengin bir şekilde beslenirse bu dönem daha rahat geçebilir.

Alman Kurt Köpeğinin Bakımı Kolaymıdır ?

Alman Kurtlarının bakımları oldukça kolaydır. Olumsuz yönlerinden biri diğer köpeklere göre yıl içerisinde daha fazla tüy dökebilmektedir.

 • Haftada 2-3 kere taranmasında fayda vardır.
 • Oldukça temiz ve kokusuzdurlar.
 • Çok sık yıkamaya gerek yoktur. Kirlenmesi durumları hariç ev ortamında ayda 1 yıkanması yeterlidir.
 • Uzun tırnaklara sahiplerdir tırnak kesimleri ihmal edilmemelidir.
 • Kulaklarını sık sık kontrol etmelisiniz ve gerektikçe veteriner hekiminizin önerdiği şekilde temizlenmelisiniz.

Köpek Sevenlerden Tavsiyeler ;

Alman Çoban köpeklerinin yüksek enerji ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.Çok sağlıklı olsalarda ırkın kendine has yatkın olduğu hastalıklar veteriner hekim tarafından sık sık gözlemlenmelidir ve kemik yapısı tam oturmamış yavrular merdiven inmek ve yüksekten zıplamak gibi hareketlerden uzak tutulmalıdır.

Alman kurt köpeği diğer insanlarla ve köpeklerle sosyalleşmesi önemlidir yoksa üstünlük kurmak isteyecektir. Öğrenmeye gerçekten aç olan Alman Çoban Köpeklerini eğitebilir ve güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Beslenme konusndan gerçekten hassas bir mideye sahiptirler ırkına özel veya veteriner hekim tavsiyesinde bir mama ile beslenmeleri çok sağlıklı olacaktır.

Köpek sevenler ekibi olarak bütün patili doslarımıza ve insanlarına Selam olsun 😊

Sağlıcakla kalın.