Bull Terrier 1800’lerin başında, safkan köpek çılgınlığı yayılmaya başladığında, yetiştiricileri türler arası düşmanlığa sahip olan çok farklı iki köpek türünü çaprazlamaya başladı.Bulldog 19. yüzyıldan önce, ağır kemik yapısı, geniş ve güçlü omuzları ve güçlü çene yapısı ile boğa ve köpeklerin dövüştürüldüğü bu kan sporu için mükemmelleştirilmişti.Bu sıralarda Britanya Adaları’nda, fareler ile mücadele etmek konusnda yardımcı olmaları için çeşitli terrier ırkları geliştirildi.

Britanya Adalarında farelere karşı bir savunma olarak geliştirilen köpekler ile Bulldogların çaprazlanması sonucu, boğa ve terrier denilen şeyle sonuçlandı.Bu melezler yetiştiricilerine, Britanya Adaları’nda farelerde mücadelede yardım eden terrierlerin hareketliliğini ve kurnazlığını hem de güçlü olan Bulldog’un azim ve gücünü sundurlar.

1830’larda halka açık boğa ve ayı dövüş gösterileri yasa dışı ilan edildiğinde, kan sporları yeraltına, bodrumlara ve ara sokaklara gitti. Köpekler her zaman daha güçlü ve daha atik eşler ile çaprazlandılar. Her bir nesil diğerinden daha güçlü daha kurnaz ve daha atik olarak Dünyaya geldi.Temelde, zamanının melezi olan boğa ve terrier, iyi niyetle üretilen bir cins değildi. Daha ziyade, bugün Pitbull olarak adlandırdığımız köpekler de dahil olmak üzere çeşitli ırklar için bir başlangıç ​​noktası olan kaba bir taslaktı.

Boğa ve Terrierden Bull Terrier’e

Bu sert ve kurnaz köpeklerden türeyen bir başka cins Birmingham İngiltere’den James Hinks tarafından farklı bir cins haline getirilen köpek ise Bull Terrierdi .İrlanda doğumlu bir kunduracının oğlu olan Hinks, yetiştiricilik kariyerine kümes hayvanları ve tavşan yetiştirerek başladı, kısa süre sonra daha kazançlı olan köpek pazarına yöneldi.Her iyi aşçı gibi Hinks’de standart bull ve terrier formülünü kendi haline getirmek için farklı köpek ırklarınıda kullandı. Hinks diğer bir çok yetiştiricinin aksine doğaçlamalarını bir kenara bıraktı.Hinks’in Bull Terrier’in beyaz rengini vermek için Dalmaçyalıları kullandığını söyledi.

Hinks en başarılı köpek yetiştiricilerinden biri olmasının aynı sıra geleceğin heveslerini ve modalarını önceden tahmin edebilen zeki pazarlamacıydı.Hinks, form yoğunluğunu korurken köpeklerini düzene sokmaya odaklandı. Bulldog’un genetik katkısı sayesinde eğilme eğiliminde olan bacakları düzeltmek için  Greyhound veya  Pointer’ı da Bull Terrieri geliştirmek için çaprazlayarak daha düz bacaklar elde etti. Kabalıklarının bir kısmını kaybettikçe, köpekler daha uzun ön yüzleri ve boyunları, daha az buruşmuş ve yumuşak suratları  ile daha rafine hale geldi.

Hinks’in sözlerine göre ;

“ Tüm pürüzlü kenarları yumuşatılmış, Kusursuz bir köpek olmuşlardı. Tetikte, aktif, cesur, kaslı ve gerçek bir beyefendi,” diye anlatıyordu.

Beyaz Süvari

Hinks “Yeni Bull Terrier”ini Mayıs 1862’de bir Birmingham şovunda sundu. İyi huylu bir köpek fikri – Bull Terrier’e “Beyaz Süvari” takma adını kazandırmıştır.O günlerde terrier meraklısı biri tarafından kaleme alınan birkaç dize belki de bunu en iyi şekilde özetliyor: “Hinks, bir Bull Terrier’i yani bu hırpalanmış yaşlı serseriyi buldu ve onu centilmen bir köpek yaptı.”Bull Terrierin dövüş köpeği görünümünden uzaklaşmanın yanı sıra, buna karşılık gelen mizacını da azalttı ve çocuk kostümlü köpek lakabını almasında büyük rol oynadı.

Günümüzün Bull Terrierinin babası Hinks, 40’lı yaşlarının sonlarında oldukça genç yaşta tüberkülozdan öldü.

Bugün ki Bull Terrier

21. Yüzyıl Bull Terrierleri kilosuna ve boyuna göre Dünya üzerindeki en güçlü köpek cinslerinden biri olmakla beraber insanlar ve çocuklar ile çok iyi anlaşmaktadır.Bull Terrier’in acı eşiği oldukça yüksektir, bu özelliği sayesinde ev içinde bulunan ufak çocukların onların kulaklarını çekmesine ve derilerini sıkmasına pek aldırış etmez.

Oldukça korumacı bir yapıya sahiptir. Terrier kanının damarlarında akmasının bir diğer artısı ise sivri zekalı ve kurnaz olmasıdır.

Fiziksel Özellikleri

 • Kaslı ve kısa tüylüdür.
 • Uca doğru sivrilen bir kuyruğa sahiptir kuyrukları kesik veya simit şeklinde olamaz
 • Kulakları dik ve gözleri üçgen biçimindedir.
 • Irka karakteristik özelliğini veren konveks (dışbükey) bir kafa tasına sahiptir.
 • Ortalama 54/56 cm boyunda ve 23/27 kg ağırlığındadır.
 • Vücutları çeşitli renkte olabilmektedir.Genel olarak beyaz ağırlıklıdır.

Bull Terrier Bakımı

 • Haftada veya 15 günde bir taranması yeterlidir.
 • Mevsimsel geçişler haricinde tüy dökmemektedir.
 • Çok sportif bir köpek olmasına rağmen düzenli spor yaptırılmadığı taktirde kilo alma eğilimi yüksektir.
 • Çok enerjik bir köpek ırkı olan Bull Terrierlerin enerjilerini ev dışında atamamaları halinde ev ortamında çok aktif olmaktadır.
 • Beyaz renk yoğunlugu fazla olan Bull Terrierlerin ciltlerinde siyah lekeler oluşabilmektedir.
 • Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması diş ve diş eti problemlerin önüne geçmenizde size çok büyük katlı sağlayacaktır.
 • Alfa köpek konumunu çok çabuk eline alan Bull Terrierler diğer köpekler ile sosyalleştirilmediği taktirde üstünlük kurmak ve karşısındaki köpeği alt etmek için elinden geleni yapıcaktır.Boyutları ne kadar ufakta olsa büyük ırk bir köpek kadar güçlü ve atiktir.
 • Yavruluktan itebaren sosyalleşmesi için sıkı bir eğitimden geçmesinin oldukça faydası bulunmaktadır.

Bull Terrier Irkı ile İlgili Tavsiyelerimiz

Unutmamak gerekir ki her köpek ırkı üretildiği tarihlerde bir amaç uğruna geliştirildi.Bull Terrier’lerin geliştirildiği dönemde boğalar, ayılar ve köpekler ile dövüştürüldü ve bu amaç doğrultusunda geliştirildi.Diğer köpekler ile sosyalleştirirken çok dikkatli olunmalı ve gözetim altında tutulmal.Yavruluk döneminde yavru seçimi yapılırken anne ve babasının saldırganlık huyunun olmamasına dikkat edilmesi büyük önem arz etmekte.

Bu kadar güçlü olması sizi sakın korkutmasın.İnsanlarla en iyi yanlaşan ve sahibine resmen aşık olan bir ırktan söz ediyoruz.

Eeee boşuna köpek kostümlü çocuk ünvanının sahibi değil.İnsanlarla ve çocuklar ile en iyi anlaşan ırklar arasındadır.Yeteri kadar egzersiz yaptırıldığı taktirde ev içerisinde oldukça sakin olucaktır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Tüylü dostlarınız ile bir ömür mutluluklar dileriz.