Cane Corso Irkının Kökeni Nereden Gelmektedir?

Cane corso ırkının Antik Roma’nın eski köpek ırklarından olan Molossoid (Yunan Çoban Köpeği) ve Canis Pugnaces (Antik Savaş Köpeği) cinsi köpeklerden türediği düşünülmekte. Bu dev ırk Roma Lejyonlarının yanında savaşa bile girdiği bilinmektedir. Roma – Makedonya savaşında sırtlarına alevli petrol kovaları bağlanarak düşman hattına hücum ettirildiler.

Petrol Kovası Taşıyan Cane Corso

1960’larda İtalya’da ortak arazi sisteminin çökmesi ile beraber çiftliklerde köpek bakılmaz hala gelmişti. Tarım ve hayvancılık azaldığından dolayı bekçi ve çoban köpeklerine çok gerek kalmamıştı. Cane Corso ırkı tam yok olacakken birkaç Cane Corso sever tarafından 1983’te Ente Nazipnale Della Cinofillia Italiana (İtalya Köpek Irkları Federasyonu) kuruldu.

Cane Corso ırkı tescillendikten sonra safkan ve düzenli bir şekilde yetiştiriciler tarafından üretilmeye başlandı. Dedelerinin ve Atalarının köpeklerini tüm Dünyaya tanıtmak için çalıştılar. Dernek kurulduktan 13 yıl sonra Uluslararası Köpek Irkları Federasyonu (FCI) tarafından tanındı. Amerikaya yolculukları ise İtalya’ya düğüne gelen Napoliten Mastiff meraklısı Michael Sottile’nin smokini ile törene gittiği esnada yol boyunca inekleri güden büyük, atletik bir köpeği fark etmesi ile başladı. Resmi giyimine rağmen Michael köpekler hakkında konuşmak için dışarı çıktı. Michael’in bu köpek merakı  1988’de Amerika’ya ilk Cane Corso’nun ithal edilmesine yol açtı.

Eski Roma Cane Corso Tasfiri

Cane Corso Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Cane Corso’nun insanları en çok çeken özelliklerinden biri Asil duruşu ve korumacı tutumu oldu. Sahibine ve ailesine karşı oldukça korumacıdır. Cane Corso sahibi olmadan anlaşılması çok zor bir ırktır. Kendinden oldukça emin ve istikrarlıdır. Refakatçı köpek ve bekçi köpeği olarak kullanılabilir. Bazı köpek sevenlere korkutucu olarak görülebilir, fakat insan için çalışan bütün köpek ırkları insanlara ve ailesine karşı oldukça sevecendir.

Fakat her isteyenin kolayca sahip olabileceği bir ırk değildir. Büyük ırklar büyük sorumluluklar getirmektedir. Diğer köpekler ile yavruluktan sosyalleştirilmesinde fayda vardır, olası kazalardan korunmak için diğer köpeklerle sosyalleştirilirken gözlemlenmesi büyük önem arz etmektedir. Baskın bir ırktır, diğer köpekler de üstünlük kurmaya bayılır.

Kediler, köpekler ve insanlar ile  yeterince sosyalleştirilmediği taktirde oldukça sert bir tutum sergileyebilir. Ortalama yaşam süreleri 2017’de 25 ülke ve 232 Cane Corso köpek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ilginç bir şekilde renklerine göre değişmektedir, ortalama 9-11 sene değişen bir yaşam süreleri bulunmaktadır.

Cane Corso Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Cane Corsoların Fiziksel Özellikleri ;

 • Erkeklerde 62-70 cm omuz yüksekliği 45-50 kg ağırlıkları bulunmaktadır.
 • Dişilerde 58-66 cm omuz yüksekliği 40-45 kg ağırlıkları bulunmaktadır.
 • Oldukça iri bir kafa yapısına sahiptir.
 • Kaslı, iri ve oldukça atletik bir köpektir.
 • Tüyleri kısa yoğun ve parlaktır.
 • Çeşitli koyu renklerde olabilmektedir.(Gri-Açık Kahve-Tiger vb) Tamamen beyaz olamaz. Göğüste, pati uçlarında ve kuyruk uçlarındaki beyazlıklar tolere edilir.
 • Kulakları ve kuyrukları nispeten kısadır. (Kulakları ve kuyrukları yasal olmamasına rağmen genellikle kesiktir)
 • Gözleri birbirinden uzak ve İris kısmı olabildiğince siyahtır.
 • Burunları simsiyah ve burun delikleri geniştir.
Cane Corso Standartları

Cane Corso Çok Havlayan Bir Cins mi ?

Tam adı ile Cane Corso Italliano baskın ve korumacı bir ırk olduğundan dolayı ilgisini çeken ve tehdit olarak gördüğü bazı durumlarda tepkisini göstermek için gür sesini kullanabilir. Kolay kolay korkan bir ırk olmadığından dolayı tehdit algılamadı ve provoke edilmediği sürece ev ortamında çok sık havlayan bir ırk değildir. Bahçe ortamında bulunduğu alanı koruması gerektiğine inanmasından dolayı etrafındaki hareketliliğe ve insanlara havlayarak tepki göstermesi bu ırkın özelliklerinden biridir. Bahçe ortamından oldukça korumacı ve gürültücü olabilir.

Cane Corso Bakımı Kolay mı ?

Cane Corso’ların bakımı nispeten kolaydır. Büyük ırk bir köpek olduğundan dolayı ev ortamında bakılan Cane Corso’ların düzenli olarak gezintiye ihtiyacı vardır. Irkın çok zahmetli ihtiyaçları yoktur, diğer köpek ırklarında yapılan düzenli tüy bakımı, diş bakımı ve kulak temizliği yeterli olucaktır. Köpek Sevenlerin Cane Corso ırkı ile ilgili en sık sorduğu sorular arasında Apartman dairesinde Cane Corsa bakılır mı ? mevcuttur.

Gelişen ve değişen şehirlerimizde ve büyük metropollerde bahçeli bir ev bulmak oldukça zorlaştı. Apartman dairesinde de Cane Corso’ya bakmak mümkün. Gün içerisinde bu büyük dostumuzu sık sık gezdirmemiz gerekmektedir, 10-12 saat uyuyabilirler. Uyumaları yorgun oldukları anlamına gelmez uykuya seven bir ırk olarak bilinebilir. Aktivitelerinizi planlı bir hale getirmenizde fayda var, örneğin sabah akşam olarak belli saatlerde yürüyüş planlayabilirsiniz.

Cane Corso Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar Nelerdir ?

Her ırkta olduğu gibi Cane Corso ırkının da yatkın olduğu birkaç hastalık mevcuttur;

 • Kalça Displazisi (Kalça Çıkıgı)
 • Göz Problemleri (Kiraz gözü-Üçüncü göz kapağı vb.)
 • Mide Torsiyonu(Çok fazla yemek yediğinde bağırsakları tıkanabilir)

Her ırkın kendine has rahatsızlıkları veya köpek ırklarında sık görünen birkaç hastalık bulunmaktadır. Köpek sahiplenmeden önce veteriner hekiminizde kapsamlı bir muayeneden geçirmenizde fayda vardır.

Cane Corso’nun Beslenmesi Nasıl Olmalı ?

Cane Corso gibi büyük ırkların beslenmesi diğer ırklara nazaran masraflı olmaktadır. Veterinerinizin önerdiği Premium bir mama ile ırkın özelliklerine ve aktivite seviyesine göre ölçeklendirerek beslenmesinde fayda vardır. Gelişim çağı haricinde beslenmesini çok fazla abartmamak gerekmektedir. Yetişkin bir Cane Corso ortalama 400-600 gr mama yiyebilmektedir. Oldukça obur olan Cane Corso’lar aşırı şekilde kilo alabilmekte ve bu kilolar belli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Cane Corso Irkı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Nelerdir ?

Cane Corso apartman dairesinde bakılır mı ?

Cane Corso’lar için geniş çiftlikler ve bahçeler daha uygun olsa da günde 2-3 kere gezdirildiği taktirde apartman dairesinde de rahatlıkla bakılabilir

Cane Corso çok fazla havlar mı ?

Oldukça baskın, şüpheci ve korumacı bir ırk olduğundan dolayı tehdit olarak gördüğü her şeye havlayarak tepki verebilmekte. Apartman dairesinde tehdit olarak algılayabileceği bir şey bulamayacağından dolayı çok havlayan bir yapıya sahip olmayacaktır. Bahçe ortamında oldukça korumacı olabileceğinden dolayı etrafındaki hareketliliğe, yabancılara ve diğer hayvanlara havlayarak tepki verebilir.

Cane Corso çocuklar ile nasıl anlaşır ?

Cane Corso’lar ailelerine oldukça bağlı bir ırktır. Aile içerisindeki her bireyi çok sever ve korumak için canını ortaya koyar. Çocuklar ile çok iyi anlaşsa da 55-60 kg civarında olabildikleri için istemeden iri cüsseleri ile zarar verebilmektedirler. 10 yaşından ufak çocuklar ile ebeveynleri yokken uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. Herhangi bir ısırma veya saldırma söz konusu olmamıştır.

Cane Corso tüy döker mi ?

Herhangi bir deri problemi olmadığı sürece çok sık tüy dökmezler. Kısa tüylere sahip olan Cane Corso’lar diğer uzun tüylü ırklara nazaran sizleri tüy konusunda çok zahmete sokmazlar.

Cane Corso Irkı İle İlgili Köpek Sevenlerin Tavsiyeleri Nelerdir ?

İlk köpek olarak sahiplenilmeleri Köpek Sevenler olarak tavsiye edilmez. Baskın bir ırk olmasından dolayı daha önce evcil hayvanlar konusunda deneyimli olmayan ailelere tavsiye edilmez. Yabancılar ile çok çabuk anlaşamamaktalardır. Yabancılara karşı oldukça şüpheci davranırlar. Aile ortamında oldukça sevecen olan Cane Corso’lar çocuklara ve diğer aile fertlerine çarşı oldukça yumuşak başlıdır.

Aşı eşikleri oldukça yüksektir, kolay kolay canları yanmayacağından dolayı tüylerini ve kuyruklarını çeken çocuklara sert tepkiler vermezler. Bakımı oldukça kolay olmakla beraber gerekli egzersiz planı yapıldığı taktirde bahçe ortamında da apartman ortamında da rahatça yaşayabilmektedirler. Köpek Sevenler olarak gerekli olanakları sağlayan ve ırkı yeterince tanıyan herkese Cane Corso ırkını sahiplenmelerini tavsiye eder, bir ömür boyu mutluluklar dileriz.