Cocker cinsi avlanmak için yetiştirilmiş olabilir, ancak şimdi göbeğinin ovulmasına bayılıyor ve en sevdiği insanlarla oynamaktan keyif alıyor. Büyük sarkık kulakları ve geyik gözleriyle yavrusu en sert kalpleri bile eritebilir. Başlangıçta avcılar için kuş avlamak üzere yetiştirilen bu kompakt spor köpeği, eşit derecede meraklı, sevecen ve neşelidir.

Her türden spaniel yüzyıllar boyunca av köpeği olarak kullanılmış olsa da, cocker spaniel 19. yüzyılın başlarında cins standartları oluşmaya başladığında resmi bir cins haline gelmiştir. Adını çulluk kuşlarını bulmaya olan ilgisinden alan cocker , diğer spaniellere göre daha küçük yapılı ancak bir o kadar da enerjiktir. Cocker spaniel’in iki çeşidi vardır: Amerikan ve İngiliz. Neredeyse aynı olmasına rağmen, İngiliz versiyonu biraz daha uzundur ve farklı bir kürk dokusuna sahiptir. 1940’larda İngiliz ırkı, Westminster Köpek Şovunu iki kez kazanan Cocker Spaniel Brucie ile ün kazanmıştır.

Bu köpek avcılık için yetiştirilmiş olabilir. Cocker spaniel, çok çeşitli tüy renkleri ve işaretleri olan orta büyüklükte bir köpektir. Nazik, sevecen, oyuncu ve zekidirler. Ailelerinin bir parçası olmayı severler ve sahiplerinden çok fazla ilgi gördüklerinde gelişirler. Cocker spaniel, eğitilmesi kolay, arkadaş canlısı ve çocuklarla iyi anlaşan bir köpek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Sahiplerine çok sadık ve bağlıdırlar, ancak zaman zaman oldukça inatçı olabilirler, bu nedenle eğitim başlangıçta biraz zaman alabilir.

Cocker Bakımı

Cocker’lar fazla tüy dökmezler – diğer ırklara göre daha az tüy ürettikleri için hipoalerjenik köpekler olarak kabul edilirler. Bu da onları alerjisi veya astımı olan kişiler için iyi bir seçenek haline getirir. Cocker cinsi köpekler, insanların etrafında olmaktan hoşlanan ruhlu, eğlenceli ve sevgi dolu köpeklerdir. Ayrıca çok aktiftirler ve mutlu ve sağlıklı kalmaları için her gün egzersiz yapmaları gerekir.

Cocker spaniel yavruları çok oyuncu ve enerjiktir. Aileleriyle birlikte etrafta koşuşturmayı severler, ancak aynı zamanda kanepede veya yatakta sizinle kucaklaşmayı seven tatlı bir yanları da vardır! İpeksi tüyleri nedeniyle, cocker spaniellerin tüyleri kolayca karışabileceğinden düzenli olarak tımarlanmaları ve fırçalanmaları gerekir. Uzmanlar, tüylerin önce tel fırça ile fırçalanmasını ve ardından kapsamlı ama nazik bir taramayla takip edilmesini önermektedir. Tüylerini daha ipeksi tutmak için, cocker köpekler için güvenli bir şampuanla yarı düzenli bir banyo ve sıcak bir fönden faydalanabilirler.

Cocker bakımı biraz zordur. Uzun ömürlü olmalarıyla bilinse de, kulak enfeksiyonlarını ve cilt sorunlarını önlemek için kulak kanallarını temizlemenin doğru yolunu göstermesi için bir veterinere gitmeniz önerilir.

Cocker Karakteri

Cocker spanieller insanlarını memnun etmeyi severler! Ses tonuna karşı hassastırlar, bu nedenle bu cinsi uygun şekilde eğitmek için sert bir ses kullanılması önerilmez ve olumlu pekiştirme eğitimine bağlı kaldığınızdan emin olun. Bununla birlikte, meydan okumayı severler, bu nedenle cocker spaniel’inize izin verecek çeşitli aktiviteler üzerinde çalışın.

Sevimli bir yüze ve hiç durmadan sallanan bir kuyruğa sahip küçük bir köpektir. Bu cins, oyuncu doğası ve sevecen kişiliği ile bilinir. Bu mutlu-şanslı köpek ilk olarak İngiltere’de av köpeği olarak yetiştirilmiş, ancak o zamandan beri Amerika’daki en popüler aile evcil hayvanlarından birine dönüştürülmüştür.

Cinsiyetlerine ve kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadıklarına bağlı olarak tipik olarak 30 ila 40 kilo ağırlığında orta boy köpeklerdir. Düz siyah veya ciğer rengi (“ciğer” olarak bilinir) dışında herhangi bir renkte olabilirler. Tüyleri uzun, ince ve ipeksi olup bacaklarının, göğsünün, karnının ve kulaklarının etrafında tüyler bulunur.

Cocker spaniellerin her zaman masum ve tatlı görünmelerini sağlayan büyük kahverengi gözleri vardır. Kulakları Cavalier King Charles Spaniel veya Golden Retriever gibi sarkıktır, bu da onları neredeyse küçük oyuncak ayılar gibi gösterir!

Cocker spaniel aktif ama hiperaktif olmayan bir köpektir ve sizinle getir götür oynamayı ya da uzun yürüyüşlere çıkmayı sever. Aynı zamanda itaat ya da çeviklik derslerine de katılabilir.