Evcil hayvan beslemek isteyenler için en ideal seçenekler arasında kediler gelir. Kediler, insanlık tarihinden beri insanların en iyi yol arkadaşları arasında yer alır. Hiçbir zaman insanların sevgisini karşılıksız bırakmayan kediler, çok sıkı bir dost olabilirler. Özellikle hayat koşullarının değişmesiyle birlikte evde yalnız yaşayan kişiler de evlerinde bir ses ve neşe olsun isterler. Bunun dışında bazı aileler de çocuklarına hayan sevgisini küçük yaşlardayken aşılamak için evde kedi beslemek isteyebilir. Kedileri çok seven ve onunla ev arkadaşlığı yapmak isteyen kişiler, evcil hayvan seçimi olarak kediyi seçerken bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır.

Kediler doğaları gereği çok asil ve duygusal canlılar arasında gösterilir. Bu yüzden kediler sürekli duygularına karşılık almak isteyen, ilgi bekleyen ve sevilme ihtiyacı olan canlılardır. Bu tür detayları bilmeden kedi beslemek, kedi sahipleri için zaman zaman zor durumlar meydana getirebilir. Özellikle ev ortamında kedi beslemek için gerekli koşulların oluşmasına da dikkat edilmelidir. Evcil hayvan sahiplenen ve kedi bakmaya başlayan kişiler, kedilerini bir bebek gibi görecekleri için ona uygun koşulları sağlamak durumundadır. Ailenize yeni bir üye katıldığında kedinize nasıl bakacağınız konusunda bazı soru işaretleri taşıyorsanız bu yazı sizin için faydalı olacaktır.

Evde Kedi Beslemek Ciddi Bir İştir

Öncelikle kedi sahibi olmak ve evde kedi beslemek son derece ciddi bir iştir. Kedi beslemeyi dışarıdan bakıp kolay görmek kimi zaman aileler veya kedi sahiplenmek isteyen kişiler tarafından hata olabilir. Evde bakımı oldukça özen ve dikkat isteyen bir iştir. Evcil hayvanların kesinlikle oyunca olarak görülmemesi gerekir. Kedileri de sahiplenirken onu bir ev eşyası olarak görmek yerine onun aileden bir parça olduğu unutulmamalıdır. Sabır gerektiren bir iş olan kedi beslemek konusunda deneyimli olmayabilirsiniz. Ancak tıpkı insanın kendine karşı olan sorumlulukları gibi kedi beslerken kedilere karşı sorumluluğu olduğu da unutulması gereken bir durumdur.

Evde Kedi Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler yapıları gereği muhteşem canlılardır. İhtiyaçlarını gideren ve kedilere özenli davranan sahiplerine karşı kedilerin de sevgisi sonsuz bir hale gelir. Kedilerin bazı ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamadıkları göze alındığında kedi sahiplenmek isteyen kişinin öncelikle ona uygun bir yaşam alanı kurması gerekir. Kedilerin yaşam koşullarını belirleyen temel ihtiyaçları mama, barınma ve sağlık standartlarıdır. Bunun yanı sıra insanlarla rahat geçinebilmeleri için sosyal açıdan da eğitilmiş olmaları gerekir.

Evde kedi bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken temel koşullar, yemek ve barınma ihtiyaçlarının yanı sıra sağlık konusudur. Bu yüzden kedilerin aşılarına özen göstermeli ve onları ev koşullarında en iyi biçimde yaşayabilecek hale getirmelidir. Evcil hayvanların başında gelen kedilerin bazı türleri kolaylıkla eğitilebilirken bazıları ise eğitim konusunda inatçı olabilirler. Özgürlüğüne düşkün olan kedilerin eğitilmesi ve ev içinde sosyal bir yaşam alanı oluşturulması zahmetli olabilir. Ayrıca kedilerin günlük egzersiz ihtiyaçları da dikkatli bir şekilde karşılanmalıdır. Ev içinde oldukça enerjik tavırlar sergileyen kediler zaman zaman baş döndürebilir ve kedi sahiplerini sıkıntıya sokabilir.

Kediye Karşı Sabırlı Olun

Kedinin bakımında kedi sahiplerine düşen en önemli görev sabırlı olmaktır. Kedi sahipleri, çok güzel ve sevimli görünen kedilerinin kalplerindeki güzelliği de görmelidir. Zaman zaman enerjik olan ve yerinde durmak bilmeyen kediler için siz de enerjik olmanız gerekebilir. Bazen de inatçı olan ve hareket etmekte direten kedilere karşı da sabırlı olunması son derece önemlidir. Evde kedi eğitimi konusunda kedi sahiplerine önemli görevler düşüyor. Zaman zaman kedilerle vakit geçirirken onların günlük ihtiyaçlarını da karşılamaya özen göstermeniz gerekir.

Kedilerin ev için alınmış bir oyuncak olmadığı ve onların da bir canlı olduğu asla unutulmamalıdır. Bu yüzden zaman zaman sizi rahatsız edebilecek hareketler yaptığında kedinize karşı asla gereksiz bir öfkeye kapılmamanız gerekir. Enerjisini atmak isteyen kedinizle ev içinde çeşitli oyunlar oynayabilir ve onu mutlu ederken aynı zamanda kendiniz de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğitim ve egzersiz yaparak kedinizi ev koşullarında daha kolay bakılabilir bir hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Kediyle Ortak Vakit Geçirin

Evde kedi beslerken mutlaka bazı konularda problem yaşayabilirsiniz. Ancak kediniz ile ne kadar birlikte keyifli vakit geçirmeye çalışırsanız aranızdaki bağ da o kadar kuvvetlenir. Evde bakımını üstlendiğiniz kediniz ile güzel anılar biriktirmeye gayret etmelisiniz. Bu yüzden kedinizle uyumlu bir ikili olduğunuz zaman hayata bakış açınız da çok daha pozitif ve olumlu olacaktır. Kediler evde bakım için muhteşem canlılar olduğu için pek çok kişinin evcil hayvan tercihinde bir numara olmaya devam ediyor. Kediler sayesinde sevmek ve sevilmek gibi duyguların sadece insanlara özgü olmadığını net bir şekilde kavrayabilirsiniz.

En evcil hayvanlar arasında yer alan kediler de sevmek ve sevilme ihtiyacı duyan canlılardır. Evde yavru kedi bakımı konusunda çok daha hassas ve dikkatli davranmanız gerekirken, yetişkin bir kediniz varsa da onunla sık sık ilgilenmelisiniz. Kedinize sevginizi ne kadar çok gösterirseniz buna karşılık alacağınızı unutmayın. Evcil hayvan sahipleri genellikle evcil hayvanlarını kendi çocuğu gibi görmeye başlar. Bunun en büyük sebebi de kedilerle birlikte harika vakit geçirmelerinin yanı sıra aralarında kurdukları sevgi bağıdır. Siz de kedinizle aranızda sevgi bağını kurduktan sonra asla unutmak istemeyeceğiniz muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

Evde Kedi Bakımında Tuvalet Eğitimi

İlk defa evde kedi bakımını üstlenen kişilerin kafasına takılan en büyük problem kedilerin tuvalet eğitimi ile ilgilidir. Tuvalet eğitimini almamış olan kediler, zaman zaman hoş olmayan durumlara sebep olabilirler. Bu yüzden kedilere tuvalet eğitimi verene kadar evcil hayvan sahiplerinin sabırlı olması, kedilere sevecen yaklaşımı sürdürmesi gerekir ya da kısa süreli bir eğitime göndermeleri gerekir. Kedilerde tuvalet eğitimi belirli bir düzen ve disiplin ile ilerlemesi gereken bir süreçtir. Tuvalet eğitimi küçük yaşlardan itibaren yavru kedilere verilirse daha kolay bir şekilde uygulamaya konabilir.

Ancak yetişkin kedilerde tuvalet eğitimi daha uzun sürebilen ve mutlak sabır gerektiren bir konudur. Kedinizin temel tuvalet ihtiyacını belirli özel alanda yapmasını sağlamak için vereceğiniz eğitime tuvalet eğitimi denir. Günümüzde pet shop gibi marketlerde satılan pek çok kedi bakım ürünü, tuvalet eğitimini kolaylaştırıcı özelliği sayesinde kedi severlere kolaylık tanır. Bu süreçte hiçbir deneyiminiz olmasa bile ilk kez sahiplendiğiniz kedinize sabırlı olmanız halinde tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Evde Kedi Bakımında Tüy Sorunu

Kedi bakımında ev ortamında sıkıntı yaratabilecek bir diğer husus da kedi tüyleridir. Tüy dökmeye müsait olan kedi cinslerinde bu sorun zaman zaman can sıkıcı olabilir. Kedilere düzenli aralıklarla banyo yaptırdıktan sonra tüylerini kedi tarağı ile taramak tüy dökülmesi sorununu en aza indirecektir. Kedilerde tüy dökümü belirli dönemlerde görüldüğü için bakım koşullarına da dikkat etmek gerekir. Yetersiz beslenme ve yetersiz bakımın yanı sıra duygusal açıdan kedilerin sevilmemesi gibi olaylar kedilerde tüy dökme sürecini tetikleyebilir. Bu yüzden evde kedi bakımı konusunda mümkün olan en iyi koşullarda bakım göstermeye özen verilmelidir.