Evde  Köpek Bakmaya Başlamadan Önce..

Evde köpek bakımı bir çok hayvanseverin ve evde ki çocukların hayalidir. Her güzel şeyin maalesef ki bazı zorlukları ve ciddi sorumlulukları olmaktadır.Köpek bakmak geniş bahçeli bir alanda nispeden kolay bir iş olsa da, evcil hayvanınız ile aynı alanı paylaşırken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Öncelikler evde köpek bakmak isteyenleri oldukça zor ve ciddi sorumluluklar beklemekte. Bu yazımızda Evde Köpek Bakmak için siz okurlarımıza yardımcı olucak 5 önemli maddeyi sıralayalım.

1.Köpeğinizin İhtiyaçları İçin Bir Liste Hazırlanmalı.

Köpeğinizin evinizin içerisinde rahat bir yaşam sürmesi için ;

  • Köpeğinizin mama ve su kapları
  • Köpek yatağı
  • Tımarlanması için tarağı
  • Yıkamak ve bakımını yapmak için köpek şampuan
  • Muhtemel tuvalet eğitimi için pad
  • Evde minik oyunlar için birkaç oyuncak
  • Evcil hayvanınıza uygun veterinerinizin önerdiği bir mama

Bu gibi eşyaları köpeğiniz eve gelmeden önce temin edebilirseniz sizi hem zamandan kurtaracak hem de istenmeyen durumlarda pet shop pet shop dolaşmaktan alıkoyacaktır.

2.Gezinti ve Aktivite Programları

Köpeğinizin dışarı çıkarılacağı saatleri ve yemek yemesi gereken zamanı aynı zamanda da miktarları doğru ayarlamanızda fayda olucaktır. Ev içerisindeki patili dostlarımızın kendine göre bir programı mevcuttur. Bu programı siz ele alabilirseniz yemek yemesinden ve su içe saatlerinden 30 / 40 dk sonra ufak bir gezinti yapmak çok faydalı olucaktır. Bu gezintide evcil dostlarınız ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak ve sizin bu uyguladığınız planı benimsiyecektir. Böylelikle yemek yedikten muhtemelen 30 / 40 dk sonra dışarı çıkacağını bileceğinden dolayı ev içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye çalışmayacaktır.

Tımarlanma, yıkanma ve oyun gibi bir çok aktiviteyi ne zaman ve kim tarafından yapılacağının da programı yapılırsa, ev içerisindeki patili dostunuz bir süre sonra bu rutine kolaylıkla uyum sağlayacaktır. Ev içerisinde böylelikle patili dostunuz ile çok daha verimli ve sağlıklı vakitler geçirebileceksinizdir.

3. Ev İçi Kurallar

Ev içerisinde köpeğiniz ile daha rahat bir yaşam sürmek istiyorsanız belli kısıtlamalar koyarak ev içi hiyerarşide konumunuzu çok rahatlıkla belli edebilirsiniz. Ev ortamında örneğin mutfağa ve kapısını her açık gördüğü odaya girmemesi veya masada öylece duran yiyecekleri yememesi gibi belli kuralları önceden belirtmek ev içerisinde çok daha huzurlu bir yaşamın kapılarını aralayabilir. Sonuç itibariyle ev ortamı ne kadar size özel bir alanda olsa misafirleriniz veya akrabalarınızın ziyaretlerinde köpeğiniz kurallara bağlı kalarak sizleri bu zaman zarfında bir çok olumsuzluktan kurtarıcaktır. Misafirlerin oturduğu koltuğa çıkmak, onların üstüne atlamak veya oda oda dolaşmak gibi.

4.Yatak Seçimi

Köpeğinizin nerede yatması gerektiğine önceden karar vermelisiniz. Bunun için köpeğinizin boyutlarına uygun bir köpek yatağı gerekmektedir.Köpekler genelde ınsanların bulunduğu ortamlarda yatmaya bayılırlar.Yüksek koltuklar onlar için biçilmiş birer kaftandır.

Yerle çok temas etmeyen, zeminden 5/10 cm yüksek kendine ait bir yatağı olursa koltuklara ve yataklara çıkma fantezilerinden çok hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz, Sonuçta siz istemediğiniz sürece yapılan bu gibi hareketler il günler olmasa bire beraber yaşadığınız süre uzadıkça canınızı sıkmaya başlayan bir alışkanlık olabilmekte.

Unutmayın her şey zamanında ve kararında güzeldir 😊

5.Köpeğiniz Dışarıda mı Tuvaletini Yapıcak Yoksa Evde mi ?

Köpek eve gelir gelmez tuvalet eğitimi başlamalıdır. Köpeğinizin tuvaletini dışarıda yapmasını istemeniz halinde de yavru köpeğinizin gerekli tüm aşıları bitmeden dışarı çıkarmamanız onu bir çok amansız hastalıklar koruyacaktır. Bu nedenle önce evde tuvalet alışkanlığı edindirmelisiniz gerekmekdir.

Eve ilk kez gelen köpeğinize bazı kısıtlamalar koymak zorundasınız. Önce sizin belirlediğiniz bir alanda yaşamalı be o alanı benimsemeli bu bir oda olabilir. Tuvaletini yapmasını istediğiniz yeri hasta bezi, köpek pedi ya da gazete kağıdıyla kaplayın. Yatağını, mana ve su kabını ise tuvalet alanının en uzak köşesine koyun. Mamasını sabah öğle ve akşam verin. Su her zaman bulunsun. Psikolojik olarak köpekler tuvaletlerini yemek yedikleri ve uyudukları yerin uzağına yapar. Böylece köpeğiniz mecburen sizin belirlediğiniz alana yapmak zorunda kalıcaktır.

Yanlış yere tuvaletini yaptığında ona kızmayın ve hayatta vurmak gibi bir saçmalığa kalkışmayın. Sadece sert bir şekilde “hayır” deyip tuvaletini yaptığı yeri sirkeli suyla temizleyin. Çamaşır suyu veya kimyasal herhangi bir temizleyiciyle silmemenizde fayda vardır, çünkü bu gibi kimyasalların kokusu köpeklerin dıkkatını çekmetedir bir çok köpek tuvalet eğitim damlasının içinde çamaşır suyunun bir çok hammaddesi bulunmakta. İstemeden yanlış bir yönlendirme yapıyor olabilirsiniz, sirke en iyisidir 😊 . Tuvaletini doğru yere yaptıkça gazete kağıdı ya da hasta bezi kaplı bölgeyi küçültün. Köpeğinizin dışarıda tuvaletini yaptırmak istiyorsanız aşıları bittiğinde bu pedi kapıya yakın bölgeye koyun. Bu bölgeye yapmaya başladıktan sonra hasta bezinin hepsini kaldırın.

Bunun yerine sabah uyanır uyanmaz mamasını verip 30 / 40 dk içerisinde hemen dışarı çıkarın. Öglen ve Akşamları da aynı şekilde mamadan sonra hemen dışarı çıkarın. Böylece tuvalet alışkanlığı edinmiş olacak. Tuvalet alışkanlığını mutlaka köpek sahibi kendi evinde vermelidir. Bu başlı başına köpek sahibinin sorumluluğundadır. Ayrıca köpek tuvalet eğitimini aldığında da evin tüm odalarını ona açmayın (mutfak gibi bazı yerlere gitmesine izin vermeyin). Bölge sınırlandırması yapmak, ona kendi yaşam alanını bırakmak daha doğru bir davranıştır. 

Köpek Sevenler’in Tavsiyeleri Ekstra

Köpeğinizin sağlık durumunu sık sık veteriner hekim kontrolünde gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Refah bir yaşam için mamasının kalitesine, gezinti ihtiyaçlarının karşılandığına ve keyfinin yerinde olduğundan emin olun. Tüy bakımı, tırnak bakımı, diş bakımı gibi temel ihtiyaçlarının dışında onu sevgiden ve oyundan mahrum bırakmamaya dikkat edin, sonuçta o eve zorla girmedi siz onu o eve getirdiniz. Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız Köpek Sevenler olarak tüm patili dostlarımıza ve insanlarına selam olsun 😊