Özellikle küçük çocuk bulunan evlerde, hayvan sevgisini en iyi şekilde gösterebilmek için evcil hayvan bakımına özen gösterilmelidir. Hayvan sevgisine sahip olmanın küçük yaşta edinilen bir özellik olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden evde çocukların da bakabileceği bir evcil hayvan arayanlara en uygun hayvanlardan biri de tavşandır. Tavşanlar, evde bakımı son derece kolay ve zahmetsiz olduğu için çocuklara hayvan sevgisi aşılama konusunda iyi bir başlangıç olabilir. Evde tavşan beslemek konusunda merak ettiğiniz tüm detayları bulabileceğiniz bu yazımız sayesinde siz de ister çocuğunuz isterseniz de kendiniz için bu seçimi yapabilirsiniz. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için evde tavşan beslemek faydalı bir çözüm olacaktır.

Evde Tavşan Nasıl Beslenir?

Çocukların öğrenmeye ve karakterlerini oturtmaya başladıkları en önemli zamanlar erken yaşlardır. Bu süreçte çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için evde tavşan beslemek mümkündür. Çocuklar bir kere hayvan sevgisi kazandıktan sonra tüm hayvanlara karşı daha sağlıklı iletişim kurabilir. Bu yüzden ideal bir başlangıç olarak tavşan seçimi yapılabilir. Kediler ve köpeklere göre daha sakin ve ürkek canlılar olan tavşanlar, evde bakılabilir. Tavşan beslemek çocuklar için hayvan sevgisi kazanma konusunda çok önemli bir basamak olabilir. Tavşanlar özellikle küçük boyutlu oldukları için ev içinde rahatlıkla bakılabilir. Ayrıca tavşan besleyebilmek için ekstra bir masrafta bulunmanıza gerek olmadığı için de evcil hayvan seçiminde sık sık tercih edilebilir.

Tavşanın Bakımı Kolay Mı?

Kemirgen familyasına ait tavşanlar, son derece sevimli, uysal ve cana yakın canlılardır. Dış görünüşleri çok sevimli olan tavşanlar aynı zamanda duygusal bir evcil hayvan olabilir. Kemirgen oldukları için tavşanların evde bakımı için kafes tercih edilir. Evde tavşan bakımı konusunda herhangi bir sorun yaşamamak ve hem evcil hayvanın sağlığını korumak hem de evdeki konforu sağlamak için kafes kullanılmalıdır. Çünkü tavşanı kafeste beslemek çocuklar için olduğu kadar tavşan açısından da yaşam kalitesini artırır. Günümüzde pek çok pet shop mağazasında tavşanlar için üretilmiş kafesler mevcuttur.

Evde tavşan beslemek için kullanılacak kafesleri de tavşanların boyutlarına göre satın almakta fayda vardır. Genellikle çocuklara hayvan sevgisi aşılanması isteniyor ve tavşanla çok ilgilenilecekse bu durumda tek tavşan seçmek yeterlidir. Ayrıca tavşanlar açık hava seven canlılardır. Bu yüzden iklim koşullarına da dikkat ederek tavşanları açık hava gören balkon veya bahçeli bölgelerde tutmak faydalıdır. Bunun yanı sıra tavşanlar kendilerini güvende hissetmeleri için yuvalarının güvenli bir alana kurulması gerekir. Diğer evcil hayvanlar ile tavşanları tanıştırırken aceleci olunmamalı ve dikkatli davranılmalıdır.

Evde Tavşan Bakılır Mı?

Pek çok kişi daha önce evcil hayvan beslemediği için tavşan almayı ve evde bakmayı düşünebilir. Bilindiği üzere çocukların evcil hayvan sevgisi kazanabilmeleri için de anne ve babaların sık sık tercih ettikleri evcil hayvanlar arasında tavşanlar yer alır. Ayrıca tavşanlar son derece hareketli hayvanlardır. Evde tavşan bakılır mı sorusunun yanıtını arayanlar, uygun koşullar oluştuğu takdirde tavşan beslemekten büyük keyif alabilirler. Hareketli canlılar olan tavşanları serbest bir zamanda kafesten çıkararak 3 4 saat boyunca oyun oynamasını sağlamak gerekir.

Kemirgen canlılar arasında yer alan tavşanların oyuncu yapısı özellikle küçük çocuklar ile çok daha iyi anlaşmalarını sağlar. Her kemirgen canlıda olduğu gibi tavşanlar da keşfetmeyi ve yeni şeyler denemeyi çok severler. Bu sayede çocuklarla birlikte saatler boyunca yorulmadan oynayabilir ve tavşanlar bu aktiviteden çok memnun kalabilir. Ancak tavşanların kafesten çıkarılırken zorlanmaması gerekir. Ürkek yapısı bulunan tavşan kafesi kendi isteği ile terk etmelidir. Bu noktada anne ve babaların çocuklarını uyarması ve tavşanı oyun oynamaya zorlamaması gerekir. Genellikle bir marul yaprağı ile tavşanı kandırarak kafesinden dışarı çıkarabilirsiniz. Ürkek canlıları daha fazla kendi içine kapanık yapmamak için tavşan bakımı konusunda zorlayıcı hareketlerden kaçınılması son derece önemlidir.

Tavşana Tuvalet Eğitimi Verilir Mi?

Evcil hayvan bakımında vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de tavşanların tuvalet eğitimidir. Tavşanlar doğada olduğu gibi ev yaşamında da son derece titiz canlılardır. Bu yüzden tavşanlar kendi iç güdülerini kullanarak tuvalet yapma ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Öte yandan her gün kafes temizliği yapmak tavşan bakımı konusunda biraz zahmetli olabilir. Bu yüzden tavşan tuvalet eğitimi verilmesi konusunda uzmanların tavsiyelerine uymakta fayda vardır. Son derece basit bir şekilde siz de evde baktığınız ve çok sevdiğiniz tavşanınıza tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Son yıllarda dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de evcil hayvan olarak tavşan sahiplenen çok sayıda kişi vardır. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu tavşanların kafesinde tuvalet yapmasını sağlarken kafes temizliğini sık sık yerine getirmek durumundadır. Öte yandan tavşana tuvalet eğitimi veren sahipleri ise çok daha rahat ederek aynı zamanda tavşanın sağlıklı bir yaşam sürmesini de sağlayabilir Evcil hayvanlar arasında yer alan tavşanlar tuvaletini her zaman aynı bölgeye yaparlar. Dolayısıyla tavşana tuvalet eğitimi verirken bu özelliği avantaj gibi kullanmak gerekir.

Evde tavşan besleme konusunda istekli olan kişiler, tavşan kafesinin bir bölgesine kağıt havlu veya gazete koyabilirler. Ayrıca tavşan kafesi içinde bir kap bulunması gerekir. Bu kabın içine koyacağınız kağıt havlu ile tavşana tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Tavşanın bu bölgeyi tuvalet olarak benimsemesi için kaba bir iki damla idrarını eklemek yeterli olacaktır. İlk etapta tuvaletin kap olduğunu anlamayan tavşan, zaman içinde tuvalet olarak bu bölgeyi kullanmaya başlayacak ve size büyük kolaylık sağlayacaktır. Tuvaletini tavşan kafesi içinde tutarak, tavşanın dilediği zaman tuvalet ihtiyacını bu bölgeye gidermesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede tavşanın tuvalet eğitimi sonrası temizliği de son derece kolay olacaktır.

Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı?

Ev koşullarında tavşan bakımı yaparken bazı kurallara dikkat etmekte fayda vardır. Bunların başında da evcil tavşan beslerken, kafes düzeninin onun rahat edebileceği bir şekilde kurulmuş olmasıdır. Bu yüzden tavşan kafesinde bulunması gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabilirsiniz:

  • tavşan kafes suluğu
  • talaş
  • yem kabı
  • tuvalet kabı
  • kemirebileceği oyuncaklar
  • marul, havuç gibi besinler

Bu materyalleri tavşan kafes düzeni yaparak yerleştirdiğiniz takdirde tavşan çok daha kolay bir şekilde hareket edebilir. En çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer almaya başlayan tavşanların bakımı konusunda kendinize dert etmenize gerek yoktur. Çok daha pratik bir şekilde tavşan bakımını yapabilirsiniz. Aynı zamanda tavşanların havuç ve marul gibi besinlerle sürekli mutlu edilmesi de son derece önemlidir. Fakat tavşanı sadece yeşillik ile beslememeye gayret etmek gerekir. Çünkü aşırı yeşillik ve tek tip beslenme tavşanlarda ishal sorununa davetiye çıkarabilir.

Evde Tavşan Bakarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kemirgen canlılar grubunda yer alan tavşanların serbest kaldıkları zamanlarda evdeki kabloları kemirebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden tavşanı kafesinden çıkarmadan önce ortalıktaki kabloları ya da benzeri eşyaları ortadan kaldırmak son derece önemlidir. Ayrıca tavşanların hal ve hareketleri iyi bir şekilde gözlem altında tutulmalı ve anormal bir durumla karşılaşılırsa veterinere başvurulmalıdır. Bununla birlikte evde tavşan bakımı konusunda iç ve dış parazit aşıları gibi evcil hayvan ihtiyaçları da veterinerler tarafından yapılmış olmalıdır.