Köpekler insanların en yakın arkadaşı olabiliyor. Sadakatli, sevimli ve tatlı olan bu canlıların pek çok farklı cinsi bulunur. Fino cinsi de bu türlerden birisidir.

Fino Köpek Cinsleri

Fino köpekleri küçük ve sıcakkanlı halleriyle pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır. Ancak bu köpekler tek çeşit değildir. Özelliklerine ve gelişim özelliklerine bağlı olarak farklı türleri vardır. Diğer köpek cinslerine göre oldukça hassas olan bu köpeklerin bakımını iyi yapmak gerekir. Fino cinsi köpeklerden bazıları:

  • Shin Tzu
  • Papillon
  • Maltese
  • Pekinez
  • Pomeranian

Nazik ve tatlı bir karaktere sahip olan bu ırk, sahiplerine oldukça bağlıdır. Bu cinsler arasından en çok tercih edilen ırk Pomeranian’dır. Görüntüsü ve sevimli suratı sayesinde her yaştan insanın ilgisini çeker.

Fino Köpeklerin Özellikleri

Fino köpekleri fazla tüy dökebilir. Bundan dolayı bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor. Uzun tüylerinden dolayı devamlı taranma ihtiyacı duyarlar. Dost canlısı tavırları sayesinde insanlara karşı oldukça yakın olabilirler. İlgi hissetmediğini anlayınca küsebiliyorlar. Bunun için kişilerin bu hayvanlara ilgi göstermesi ve vakit ayırması gerekebilir.

Bu ırk, çocuklarla çok kolay diyalog kurabilir. Zekaları sayesinde çocukların istediği şeyleri anlayabilen köpekler, çocuklara karşı daha hassas davranabiliyor.

Fino Köpekleri Evde Nasıl Beslenir?

Ufak boyutlarda olan fino köpeği evde rahatlıkla beslenebilir. Bu cins arasındaki bazı türlerde koku problemi yoktur. Koku probleminin olmaması, evde beslenmesini kolaylaştırır. Ancak evde beslerken egzersizine, oyununa ve bakımına gereken özeni göstermek gerekir. Aksi halde mutlu olamazlar.

Bu köpekler çocuklarla ve yetişkinlerle oyun oynamayı severler. İyi bir eğitimle oyunda başarılı olmayı dahi öğrenebilirler. Ev içerisinde sıklıkla oyun oynanmalıdır.

Fino Köpeklerinin Bakımı

Fino köpeklerinin bakımı bir bütündür. Bakımı için köpeğin kendisinin bir alanı olmalıdır. Köşesine çekileceği ve kendisini rahat hissedeceği bir alanda bakım daha rahat gerçekleşir. Bu köpeklerin bakımı için altın kurallardan bazıları:

  • Sosyalleşmesi sağlanmalıdır.
  • Köpeğin uyarıcılarla karşılaşılması sağlanmalıdır.
  • Oyun zamanı olmalıdır.
  • Beslenmeye özen gösterilmelidir.

Finoların egzersizleri de bakımın bir parçasıdır. Egzersizlere gereken önem verilmelidir.

Fino Köpekleri Kaç Yıl Yaşar?

Fino sahipleri veya sahiplenecek olan kişiler köpeklerin ne kadar yaşayacağını merak ediyor. Ancak fino köpeklerinin standart bir yaşam süresi yoktur. Irka, bakıma ve temizliğe göre farklı yaşam süreleri vardır.

Pomeranian ırkı ortalama 14 yıl yaşarken Shin Tzu ortalama 10-18 yıl yaşayabiliyor. Ancak bakımına, beslenmesine özen gösterilmeyen hayvanlar bu süreye erişemeden hayatını kaybedebilir.

Kalıtsal rahatsızlıklar da fino köpeğinin yaşam süresini etkiler. Kalıtsal rahatsızlığa sahip olmayan finolar daha uzun süre yaşar.

Fino Köpek Eğitimi

Fino köpeklerinin eğitimi yoğun bir süreçten oluşur. Süreç içerisinde yoğun ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Doğru bir eğitimle istenilen davranışları kolayca öğrenebilirler. Onları eğitirken ödül koymayı unutmamak gerekir. Görevi veya istenen davranışı doğru bir şekilde yapması halinde ödüle kavuşabilmelidir. Aksi halde eğitim zorlaşabilir.

Bu ırkın eğitimine yavruyken başlanırsa daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Fino Köpekleri Nasıl Beslenmelidir?

Fino köpeklerinin beslenme ihtiyaçları aynı değildir. Yavru bir fino ile yetişkin bir fino aynı mamayı yememelidir. Çünkü köpekler büyüdükçe beslenme ihtiyaçları farklılaşabilir. Yavru olan finolar gün içerisinde daha fazla öğün ister. Bu hayvanlar büyümeye başladıkça öğün sayısı düşürülmelidir.

Finoların sindirim sistemi oldukça hassastır. Bu köpeklere uygun olmayan mamalar onları hasta edebilir. Bu sıkıntıyla karşılaşmamak için yavru ve yetişkin köpeklere uygun olan mamaları satın almak gerekir. Mamaların yanında finoların suyuna da özen göstermek gerekiyor. Bu ırk, suya her zaman erişebilmelidir.