Golden Retriever Irkının Kökeni Nereden Gelmektedir?

Golden Retriever 19. yüzyılın ortalarında İskoçya’da yetiştirilmiştir. 19.yüzyılın İskoçyasında yaban kuş avcılığı oldukça popüler bir spordu, fakat o dönemlerde köpekler hem karada hem de suda avlanmak için yetersizdi. Avlanma meralarında bolca bataklık, gölet ve nehir bulunmaktaydı, bundan dolayı köpeklerin hem karada hem de suda oldukça yetenekli olmaları gerekmekteydi. O zamanlarda en iyi su köpekleri Spanieller mevcut av köpekleriyle çaprazlandı ve bugün Golden Retriever olarak bilinen türle tanışmamıza sebep oldu. Retriever avı bulup getiren anlamını taşımaktadır.

Golden Retriever ilk olarak İskoçya’nın Highland bölgesindeki Cannich köyünün güneybatısında yer alan  Glen Affric’te geliştirildi. 1800’lerde silahlarda yapılan geliştirmeler ile beraber daha uzak mesafelere atış yapılmaya başlanmıştır. Daha uzağa gitmesi gereken av köpeklerinin zorlu arazilerde başarılı olması için çalışmalara başlanmıştı. Newfoundland , Irısh Setter, Tweed Water Spaniel (Belle), St. Hohn’s Water Dog, Spaniel gibi bir çok av köpekleri çaprazlanmıştır. Belle isminde ki Tweed Water Spaniel’den 4 yavru Dünyaya gelmesiyle İlk Golden Retriever üretildiği bilinmektedir.

Golden Retriever’in en mükemmel özelliklerinden biride avı avcıya getirirken av hayvanına zarar vermeden taşımasıydı. Uzun yıllar boyunca başlangıçta hangi ırkların melezlendiği tartışıldı ancak 1835’ten 1890’a kadar olan üreme kayıtlarının bulunması ile Russian Retriever (Rus İz Sürücü Köpekleri) soyundan geldiği netleşmiştir. Günümüzde Golden’lar av sporlarından ziyade sosyal bir ev köpeği, arama kurtarma köpeği, ve refakatçı köpek olarak kullanılmaktadır. İtaat seviyeleri oldukça yüksektir AKC İtaat Şampiyonu unvanını elde eden ilk üç köpek Golden Retrieverlardı.

Golden Retriever Karakteristik Özellikleri Nelerdir ?

Golden Retriever’ın karakterini anlatırken nazik, kendinden emin ve arkadaş canlısı olarak tanımlayabiliriz. Golden Retriever çocuklara karşı oldukça sabırlı tam bir aile köpeğidir. Golden Retriever’lar yabancılara karşı oldukça cana yakın davranırlar, bu özellikleri onları kötü bir bekçi köpeği yapmaktadır. Tipik bir Golden Retriever sahibini memnun etmek için elinden gelen bütün her şeyi yapmaya hazırdır.

Saldırganlık, çekingenlik ve gerginlik bu ırkta kabul edilemez durumlardandır. Av köpeği olmasından dolayı ekip çalışmasına oldukça yatkındır, geçmişte kalabalık köpek grupları ile uyum içinde çalışabildiklerinden dolayı diğer hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Kolay eğitilebilir, itaatkar ve oyuncu bir köpek cinsidir. Oldukça sabırlıdırlar, av evlerinde saatlerde sessiz bir şekilde oturdukları bilinirdi.

Golden Retriever Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Özellikler olarak popüler olarak Amerikan versiyonu Golden Retriever’ ın özellikleri baz alınmıştır, dişi ve erkelerde ki fiziksel özellikleri ;

  • Erkeklerde boy 56-61 cm kilo 30-34 kg olarak değişebilmektedir.
  • Dişilerde boy 51-56 cm kilo 25-32 kg olarak değişebilmektedir.
  • Kalın uzun tüylü, tüyleri su geçirmezdir.
  • Koşarken pürüzsüz ve güçlü adımlar atarlar.
  • Kuyrukları uzun ve tüylüdür.
  • Renkleri varyasyonları sarı, sarının tonları ve beyazdır.
  • Kulakları orta büyüklükte, tüylü ve düşüktür.
  • Gözleri kotu renktedir.
  • Burun delikleri büyük, burnu uzundur.
  • Patileri perdelidir ve çok iyi yüzücüdürler.

Golden Retriever Çok Havlayan Bir Cins mi ?

Golden Retriever’lar kovucu köpekler olmadıklarından dolayı, üretim amaçları ile avı bulup getirmek konusunda geliştirildikleri için çok fazla havlamalarına gerek olmamıştır.

Normal bir köpek kadar havlamaktadırlar. Çok fazla heycanlanmadıkları taktirde ve kışkırtılmadıkları sürece havlamayı tercih etmezler. Bu özellikler Golden Retriever’lar içinde de değişmektedir. Yetiştirmeye bağlı olarak değişim gösterebilir.

Golden Retriever Bakımı Kolay mı ?

Golden Retriever’ların tipik bir köpek bakımının yanı sıra, uzun ve kalın tüylerine ekstra özen göstermek gerekmektedir. Tüyleri belli mevsimlerde (senede 2 defa) oldukça yoğun dökülmektedir. Her gün tımar edilmeye müsait bir tüy yapısına sahiptir.

Diş temizliği ve kulak temizliği gibi düzenli yapılması gereken kontrollerin sıklığı haftada bir olacak şekilde de planlanabilinir. Hareketli ve aktivite düzeyi yüksek bir ırktır. Her gün düzenli olarak spor yaptırılması ve gezdirilmesi şarttır. Doğa yürüyüşlerine ve koşulara bayılırlar.

Golden Retriever Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar Nelerdir ?

Golden Retriever’ın ortalama yaşam süresi 10-13 yıl olarak tahmin edilmektedir. Yavru sahiplenmeden önce veteriner muayenelerini eksiksiz bir şekilde yaptırmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde ölümle sonuçlanan en yaygın Golden hastalıkları hemanjiyosarkom kanseri , lenfosarkom, mast hücre tümörü ve osteosarkom (kemik kanseri)’dir.

1998 de yapılan araştırmaya göre ölen Golden’ların %61’i bu kanser türleri yüzünden hayatını kaybetmiştir. Golden’larda yeme bozukluğuna bağlı olarak ciddi obezite tehlikesi de mevcuttur. Her ırkta olabileceği gibi kalça displazisi(kalça çıkığı) problemi gözlemlenebilmektedir. Her ırkın belli başlı hastalıklara yatkınlıkları bulunmaktadır, lütfen bu hastalıklar gözünüzü korkutmasın iyi bakıldıkları ve düzenli veteriner muayenelerinden geçtikleri sürece hayati bir problem gözlemlenme oranı oldukça düşmektedir.

Golden Retriever’nun Beslenmesi Nasıl Olmalı ?

Beslenme, düzenli ve ölçülü olarak sağlanmalıdır. Egzersiz durumuna, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Irkın ihtiyaçlarını karşılamak adına Premium bir mamayı veterinerinizin önerdiği ve mamanızın arkasında yazan miktarda vermeniz tavsiye edilmektedir.

Golden Retriever Irkı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Nelerdir ?

Golden Retriever apartman dairesinde bakılır mı ?

 Apartman ortamında, ev ortamında ve bahçe de bakılmaya oldukça müsait bir ırktır. Ev içerisinde yapması gerekenler eve girdiği andan itibari ile ona öğretilirse, ev içerisinde bakılmaya oldukça uygundur. 

Golden Retriever çok fazla havlar mı ?,

Golden’lar çok heycanlanmadıkları ve provoke edilmedikleri sürece havlamayı pek seven ırklar değildirler. Yabani kuş ve ördek avlarında kullanılmak üzere yetiştirilen bir ırk olmasından dolayı av esnasında avı getiren konumda olduğundan, havlamasına pek gerek kalmamıştır. Kovucu bir ırk olmadığından dolayı düzenli eğitimler verildiğinde havlama diye bir probleminiz kalmayacaktır.

Golden Retriever çocuklar ile nasıl anlaşır ?

Golden Retriever’lar çocuklarla ve insanlarla oldukça iyi anlaşan ve dost canlısı köpeklerdir. Aile ortamında bakılmaya oldukça elverişli ve nazik bir köpektir.

Golden Retriever tüy döker mi ?

Golden’lar tüy dökmeleri ile bilinen ırklardır. Normal zamanlarda sağlıklı bir Golden orta derecenin biraz üzerinde tüy dökebilmektedir. Mevsim geçişlerinde ve hastalık durumlarında bu ortan iki katına çıkabilmektedir. Her gün düzenli olarak tarandıkları taktirde ve ırkına özel Premium bir mama ile beslenmeleri halinde tüy dökülme oranı düşürülebilir.

Golden Retriever Irkı İle İlgili Köpek Sevenlerin Tavsiyeleri Nelerdir ?

Golden Retriever’lar tam bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve diğer hayvanlar ile oldukça iyi anlaşırlar. Egzersiz düzeyleri oldukça yüksektir, gün içerisinde bol bol gezintiye ihtiyaç duyarlar. Tüy bakımını ihmal etmemelisiniz. Tüyleri uzun ve yoğundur, bol bol tımarlanması gerekmektedir. Yemek yemeye bayılan Goldenların beslenme düzenine ve miktarına ekstradan dikkat edilmesi gerekmektedir. Beslenme düzeni bozuk köpekler hastalık risklerini üzerlerinde taşırlar.

Haftalık olarak diş bakımı ve kulak temizliği yapılmalıdır. Golden sahiplenmek isteyen okurlarımız sahiplenmeden önce veterinerde kapsamlı bir muayene yaptırmayı ihmal etmemelilerdir.