İster kendi evinde baksın ister sokakta kedi seven herkes kedi tırmalaması ile karşı karşıya kalabilir. Kedilerin zaman zaman kendilerini koruma içgüdüsü ile yapabilecekleri bu hareket kimi zaman çok can yakıcı olabilir. Aynı zamanda sokakta karşılaştığınız kedinin sizi tırmalaması da bazı hastalıklar konusunda kafada soru işaretleri yaratabiliyor. Özellikle sokak kedilerinin tırmalaması sonucu kuduz hastalığı konusunda endişe duyanların internet üzerinden bu konu hakkında araştırma yaptıkları görülüyor. Sokakta veya evde baktığınız kedinizin sizi tırmalaması durumunda neyle karşı karşıya kalacağınızı öğrenmek için bu yazımızda göz atabilirsiniz. Kedi tırmalaması kuduz yapar mı? Kuduz nasıl olur?

Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar Mı

Kedi Tırmalamasıyla Kuduz Bulaşır Mı?

Kedinin sizi tırmalaması sonucu kuduz hastalığının bulaşıp bulaşmayacağı en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Kedinin tanımadığı bir kişiyi nedensiz yere tırmalaması mümkün değildir. Dolayısıyla kedinin sizi sokakta veya evde tırmalaması durumunda muhtemelen bilmeden onun canını yakacak veya sinirini bozacak bir harekette bulunmuş olabilirsiniz. Her ne olursa olsun kediniz sizi tırmaladıysa bu durumda kuduz hastalığından endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalara göre kedi tırmalaması nedeniyle kuduz olmuş insan kaydı yoktur. Aynı zamanda kedi tırmalaması ile kuduz bulaşma riski neredeyse yok denecek kadar azdır.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar neticesinde bir kedi tırmalaması sonucu kişinin kuduz hastalığına yakalanabilmesi için pek çok koşulun aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Bu koşulların kedi tırmalaması sırasında bir araya gelmesi neredeyse imkansız olduğu için sorun yaşanmaz. Eğer sokaktaki bir kedinin sizi tırmalaması nedeniyle kuduz hastalığı olup olmayacağını merak ediyorsanız öncelikle içinizin rahat olması açısından muayene olmayı deneyebilirsiniz. Ya da bir süreliğine kendinizi test ederek kedi tırmalaması sonrası vücudunuzda herhangi bir değişiklik olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Kedi Tırmalaması Sorunu

Özellikle yeni kedi sahiplenen kişilerde kedi tırmalaması sorununa karşı ne yapılması gerektiği de merak konusudur. İster yavru isterse de yetişkin kedi olsun çeşitli durumlarda tırmalama davranışı gösterebilir. Özellikle kedi tırmalaması yüzünden kediye kızmak yerine onun neden bu davranışta bulunduğunu anlamanızda fayda vardır. Genellikle kedinizin bir yeri acıdığında size karşı tırmalama davranışı yapabilir. Evinizde baktığınız bir kedi tırmaladıysa bu durumda mutlaka veteriner hekime başvurarak kedinizin canının yanmasına sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığı öğrenilmelidir. Kedi tırmalaması nedeni altında yatan çok ciddi hastalıklar olabileceği gibi kedinin sık sık kendini koruma içgüdüsü ile de bu davranışa başvurduğu görülebilir.Buradan evde kedi beslemek adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kuduz Nasıl Bir Hastalık?

Konumuza geri dönecek olursak kedi tırmalaması ile kuduz hastalığı arasında doğrudan tespit edilen hiçbir bağ yoktur. Çünkü hayvanlardan insana geçtiği bilinen bir hastalık olan kuduz, virüs kaynaklı yani viral bir hastalıktır. Bu yüzden kedi tırmalaması ile kuduzun bulaşması için gerekli ortam koşulları oluşmaz. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kuduz hastalığına neden olan virüsün sadece memelileri etkilediği tespit edilmiştir. Rhabdovirus isimli virüs yüzünden insanlarda kuduz hastalığı görülebilir.

Tıbben birçok tedavi yöntemi uygulansa da memelileri etkileyen kuduz virüsünün ne yazık ki tedavisi yoktur. Bir memelinin vücuduna bir kez kuduz virüsü girmişse, bu virüsün kana karışmasıyla birlikte sebep olduğu belirtiler kısa sürede kendini gösterebilir. Çok ağır bir virüs olduğu bilinen kuduz, aynı zamanda hastaları kısa sürede ölüme götüren tehlikeli bir hastalıktır. Bu sebeple kedi tırmalaması ile kuduz virüsü korkusu yaşamaya gerek yoktur. Günümüzde pek çok sokak kedisi seven ve evlerinin önünde bu hayvanlara bakan kişiler de kuduz hastalığı endişesi olmadan sevimli canlılara yardım etmeye devam ediyor.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Memeli canlılar arasında bulaşan bir hastalık olan kuduz, kedi tırmalaması ile bulaşmaz. Tırmalama yoluyla kuduz hastalığının bulaştığına dair bu güne kadar yapılan tüm bilimsel araştırmalarda hiçbir sonuca ulaşılamamıştır. Çünkü edinilen bilgilere göre kuduz hastalığının bulaşma yolu tükürüktür. Bu sebeple kuduz hastalığının insana geçmesindeki temel sebep çene ve ağız yoluyla ısırılma şekliyle ele alınır. Enfekte olmuş yani kuduz virüsünü taşıyan bir hayvan, ağzından salyalar saçarak etrafa saldırabilir. Bu tür durumda kuduz virüsü bu salyalar arasından insana ısırılma yoluyla geçebilir. Dolayısıyla kuduz olmuş bir insan ya da hayvan bir başka insanı ısırırsa ağzındaki tükürüklerden kuduz bulaşması mümkün olabilir.

Kedi Tırnağında Kuduz Olur Mu?

Kuduz hastalığı, insanı kısa sürede ölüme götürebilecek denli güçlü ve dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Kedi severler kuduz bulaşma riski olmadan hayvanları sevmeye devam edebilirler. Kuduz tükürük ile memeli canlıdan bir başka memeli canlıya geçtiği için kedi tırmalaması ile kuduz bulaşabilmesi pek mümkün değildir. Bu tür bir bulaş gerçekleşmesi için her şeyden önce kedinin kuduz hastası olması yani kuduz virüsü taşıması gerekir. Bundan sonra kedinin patisinde de kuduz virüsü taşıyan salyalarının olması gerekir.

Bir başka deyişle kuduz virüsü taşıyan ve kendi kontrolünü kaybetmiş bir kedi, önce kuduz olduğunu belli etmelidir. Daha sonra bu kediden kuduz virüsü kapabilmeniz için kedi tırmalaması sırasından hemen önce kendi patisini bol tükürüklü bir şekilde yalamış olmalıdır. Kedinin patisinde saniyeler öncesinden salya varsa ve tırnaklarını size keskin biçimde geçirdiyse bu durumda kuduz olan kediden kan yoluyla kuduz virüsü bulaşma ihtimali doğabilir. Ancak tüm bu koşulların sadece saniyeler içinde bir araya gelmesi neredeyse imkansız gibi olduğu için kedi tırmalaması ile kuduz hastalığına yakalanmak hemen hemen imkansızdır.

Kedi Tırmalamasıyla Kuduz Olan Var Mı?

Kediler, kendilerini temizlerken tüylerini yalayarak temizlik yaparlar. Bu süreçte bile kedilerin dillerinde çok fazla salya olmadığı görülebilir. Kediler genellikle sadece acıktıklarında salya problemi yaşayabilirler. Bunun dışında kedinin aşırı biçimde salya köpürtmesi farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Kediler temizlenirken dahi çok fazla tükürük kullanmazlar. Bu da kedinin tırnağında kuduz hastalığını bulaştıracak kadar bir tükürük olmasını neredeyse imkansız kılar. Ancak kedi tırmalaması nedeniyle olmasa da kedi ısırığı yüzünden kuduz hastalığına yakalanmış kişiler, daha önce yapılan tedavilerde kayıtlara geçmiştir.

Türkiye’deki hastane verilerine bakıldığında ise kuduz vakası kayıtlarının nedenleri net bir şekilde görülebilir. Uzun yıllardan beri tutulan kayıtlara göre kedi tırmalaması ve kuduz hastalığı arasında hiçbir bağ kurulamamıştır. Bugüne kadar kedi tırmalaması yüzünden kuduz olmuş herhangi bir hasta bildirilmemiştir. Tüm bu bilgilere göre kedi tırmalaması ile kuduz bulaşması neredeyse imkansızdır. Teorik olarak bu tür bir hareketten kuduz hastalığının bulaşma imkanı olsa da bunun gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimaldir. Öte yandan köpeklerde olduğu gibi kediler için de kuduz aşısına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Kedilerde Kuduz Aşısı

Türkiye’de yürürlükte bulunan hayvanları koruma yasası kapsamında tüm kedi sahipleri, kedilerine her yıl düzenli olarak kuduz aşısı yaptırmak durumundadır. Her ne kadar tırmalama yoluyla kuduz hastalığı bulaşmasa da bu konuda insan sağlığını ön planda tutmak önemlidir. Sahiplendiğiniz veya dışarıda sokakta sevdiğiniz kedinin tırmalaması durumunda kuduz şüpheleriniz varsa en yakın sağlık ocağına giderek detaylı muayene olup sorunsuz bir şekilde içinizi rahatlatabilirsiniz.