Kediler çok hassas bir sindirim sistemine sahip canlılar olarak zaman zaman kusma sorunu ile karşılaşabilirler. Evcil hayvan bakmaya yeni başlamış kişiler, özellikle kedi beslerken kusma problemiyle ilk defa karşılaştıklarında büyük bir panik yaşayabilirler. Günümüzde en çok sahiplenilen evcil hayvanlardan biri olan kediler, çeşitli sebeplerden dolayı kusma davranışı gösterebilirler. Evcil hayvanlar arasında köpeklere kıyasla daha narin ve hassas canlılar olan kedilerin kusmasına neden olan bazı durumlar vardır. Eğer siz de kedim kusuyor, ne yapmalıyım diyorsanız bu yazımızda yer alan detayları öğrenerek kediniz için en sağlıklı yaşam alanını kurabilirsiniz.

Kediler Neden Kusar?

Kedilerin kusmasının sebeplerini sıralamak için olaya geniş bir perspektiften bakmak gerekir. Bu yüzden bazı tehlikeli veya tehlikesiz sebeplerden ötürü kedilerde kusma sorunu görülebilir. Gelecekte büyük sorun yaratacak hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kedi kusmasının arkasında çok önemsiz sebepler de yatabilir. Bu yüzden kediniz kustuğu zaman mutlaka bir veterinerden yardım almak faydalı olacaktır. Kedi neden kusar sorusunun yanıtı olarak şu hususları sıralamakta fayda vardır:

  • Mamanın sık sık değiştirilmesi
  • Kedilerde alerjik reaksiyona sebep olabilecek tehlikeli ve yabancı besinler
  • Kedi parazitlerinin görülmesi
  • Tüy yumağı yutması
  • Mide tıkanması
  • Kedinin hormonlarındaki değişiklikler
  • Duygusal kaynaklı depresyon problemleri

Bu tür detaylar üzerinde durarak kedinizin neden kustuğunu tespit edebilirsiniz. Kedinizin hal ve hareketlerini iyice gözlemleyerek kusma sorununa sebep olan belirtileri iyi takip etmeniz gerekir. Kedi kusması tedavisi için mutlaka deneyimli veterinerlerden destek almanız da önemlidir. Çünkü kedinizin kusmasının arkasında ciddi sağlık sorunları da olabilir.

Mama Değişimi Yüzünden Kusabilir

Kedilerin düzenli olarak yediği mamalara karşı alışkanlık geliştirdikleri ve sindirim sistemini bunlara göre düzenledikleri bilinir. Bu nedenle kedilerin mamalarında sık sık değişiklik yapılırsa kedilerin midesinde çeşitli problemlere davetiye çıkarılabilir. Özellikle kuru mama ile beslediğiniz kedinin yaş mamaya geçtiğinde kusma davranışı göstermesi sık sık görülen bir durumdur. Kedi yaş mama kusması bu tür mama değişikliği sebebiyle meydana geldiği için endişe yapmanıza gerek yoktur. Eğer kediniz birkaç kez yaş mama yediği halde sürekli kusmaya devam ediyorsa, o mamayı bırakın ve kedinizin alışmış olduğu kuru mamaya geri dönün. Bu sayede kusma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Yabancı Besinden Dolayı Kusabilir

Kediler, tıpkı inşalar gibi çeşitli gıdaları yeme konusunda meraklı canlılardır. Sağlıksız veya hiç yenmeyecek cisimleri bile yemeğe kalktıkları olabilir. Kedilerin tüketebileceği boyutlardaki yabancı bir cismi yemeğe kalmaları ve hatta midelerine indirmeleri durumunda kusma davranışı göstermeleri son derece normaldir. Ancak bu tür yabancı madde yuttuğundan şüphelendiğiniz bir durumla karşılaşırsanız mümkün olan en kısa sürede veterinere gitmeniz gerekir. Kediniz veteriner muayenesinden geçtikten sonra alerjik reaksiyonlar yaşamadan tedavi edilebilir ve ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmadan bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Kedi Paraziti Nedeniyle Kusabilir

Kedilerin kusma sebepleri arasında en sık görülen bir başka neden ise parazitlerdir. Özellikle kedilerin düzgün beslenmediğinde ve çeşitli duygusal sorunlar yaşadığında vücut dirençleri çok çabuk bozulabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kedilerde, karın bölgesinde bazı parazitler yuva yapabilir. Pirelenen kediler karın bölgesini sürekli kaşıyıp yara yaptıklarında bu yaralar çok kısa sürede parazitlerin yaşam alanı haline gelebilir. Kedilerde solucan ve parazit tarzı asalak canlıların görülmesi kusma sorununu tetikler. Bu yüzden kedilerde kusma tedavisi yaparken, parazit karşıtı ilaç tedavisi de faydalı olacaktır. Kedinizin parazitler yüzünden kustuğunu tespit ederseniz bu durumda veterinere danışarak alacağınız ilaçları düzenli olarak kullandıktan sonra bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüy Yumağı Nedeniyle Kusabilir

Pek çok kedi bakıcısı, kedilerinin temizlendiği sırada tüy yuttuklarını bilir. Ancak yutulan tüyler zamanla midede birikip kedinin sindirim sorunları yaşamasına neden olabilir. Bakımlı olmayı seven kediler tüyleri temizlemek için yaladıklarında kırılan ve kopan tüyler midelerinde birikebilir. Tükürme yetisine sahip olmadıkları için kedilerin yuttukları bu tüyler kusma davranışıyla dışarı çıkmalıdır. Kediler neden kusar diye merak edenler için en sık görülen sebeplerden biri de kedilerin temizlenirken yuttuğu tüylerin midelerinde birikmesidir. İşte bu tür problemler yaşamamak için kedinizin tüylerini düzenli olarak kedi fırçası kullanıp taramanız faydalı olacaktır. Bu sayede kupan tüyler fırçaya geleceği için kediniz yalandığı zaman dilinde ve midesinde birikme durumu olmayacaktır.

Mide Tıkanması Nedeniyle Kusabilir

Kedilerde kusma problemine davetiye çıkaran bir diğer unsur da mide tıkanmasıdır. Yabancı cisimler veya mamaları sindirmeden yutan kedilerde, hassas olan sindirim sistemi olumsuz etkilenebilir. Kedilerin sindirim sistemini bozmaları hayati önem taşıyan bir sorundur. Kedilerde mide tıkanması sebebiyle gıdaları sindiremeyen ve sürekli kusan kedilerin bir an önce veteriner tarafından detaylı muayene edilmesi gerekir. Eğer kedinizin kusmasının arkasında bu tür bir problem olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir veterinerle iletişime geçerek tedaviye başlayabilirsiniz.

Hormonlardan Dolayı Kusabilir

Kediler hassas yapılı canlılar oldukları için hormon dengeleri de zamanla değişiklik gösterebilir. Özellikle kedinize çok iyi baktığınızı düşünseniz ve buna gayret gösterseniz bile çeşitli kalıtımsal hastalıklar kusma sorununa yol açabilir. Kedilerin hormon bazında yaşadıkları hastalıklar kusmaya neden olabilir. Ayrıca kedilerde şeker hastalığı ve yüksek stres kaynaklı kusma sorunları da sık sık görülebilir. Bundan dolayı kediniz kustuğu zaman belirtileri iyice takip etmeniz gerekir. Yine de kusma sebebinin tam olarak anlaşılması için uzman veteriner kontrolüne başvurmanızda fayda vardır.

Depresyondan Kaynaklı Kusabilir

Naif bir karaktere sahip olan kediler, zaman zaman duygusal açıdan büyük sıkıntılar yaşayabilirler. Hassas vücutlarındaki stres seviyeleri yükseldiği zaman kedilerin depresyon gibi hastalıklara yakalandıkları bilinir. Bu yüzden onlara karşı ilgili ve sevecen bir davranış benimsemek çok önemlidir. Stres yüzünden üzüntü duyan kediler, hem iştahtan kesilebilir hem de sık sık kusabilir. Bu tür durumlarda kedinizle daha çok vakit geçirmeye özen göstermeniz gerekir.

Kedilerde Sık Görülen Kusma Türleri Nelerdir?

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen kedilerin kusma türleri farklılık gösterebilir. Kusma şekilleri, kedilerde hangi rahatsızlık olduğunu tespit etme konusunda önemli bir belirtidir. Kedilerde en çok görülen kusma türleri şunlardır:

  • kan kusma
  • kronik kusma problemi (her gün veya gün aşırı kusma sorunu)
  • projektil kusma (hassas yiyecekler sebebiyle)

Bu belirtileri göz önünde bulundurarak kedilerin kusma sebeplerini bulabilir ve tedavisi için harekete geçebilirsiniz. Kedilerin kusma tedavisinde en kısa sürede verimli sonuç alabilmek için mutlaka deneyimli veterinerlerden destek almak gerekir.

Kedilerde Kusma Tedavisi

Kedilerde kusma durumu son derece kritik sonuçlar verebilir. Kedilerde kusma sorununu tedavi edebilmek için belirtiler görüldüğünde durumun neden kaynaklandığını anlamak gerekir. Bu süreçte acil müdahale gerektiren durumlar olabileceği için mutlaka veteriner yardımına başvurulması gerekir. Akut kusma gibi durumlarda kedinize birkaç saat mama vermeyip midesini dinlendirmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte kedi kusma tedavisi yaparken az miktarda ancak sık sık su içmelerini sağlamanız faydalı olacaktır. Kedi zamanla midesini ve kendisini daha iyi hissetmeye başlayınca kusma sorunu da kendiliğinden ortadan kalkar. Bu hususlara dikkat ederek kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.