Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Köpek maması seçimini nasıl yapmalıyız ? Evcil hayvanlar, en yakın dostlarımızdır. Evlerimizde ve hayatlarımızda bizlere eşlik eden evcil hayvanlarımıza yalnızca sevgi ve ilgi vermek yeterli değildir. Onların aynı zamanda kişisel bakımları ve beslenmelerine de dikkat edilmesi gerekir.

Bir evcil hayvanın bu tüm özelliklerine dikkat edildiği ve önem verildiği sürece evcil hayvanınız sizinle ortalama yaşam süresi kadar yaşar. Bu yüzden köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Mutlaka veteriner bilgisi dahilinde mama seçimi yapılmalıdır.

Köpek Maması

Köpek maması, köpeklerin bebeklikten beri tüketme alışkanlığı kazanması durumunda hayatı boyunca mamayla beslenmesini sağlar. Mamalar, normal insan yiyeceklerinden daha faydalıdır.

Bu yüzden köpekler ev yemekleri yerine mamalarla beslenmelidir. Mamalar içerdiği bitkisel ürünler, et ürünleri, et tozu gibi mineral ve protein anlamında yüksek, yağ oranında normal seviyede olan yiyeceklerdir.

Elbette piyasada çok çeşitte mama vardır. Kaliteli ve bilinen mamalar köpekler için gerekli olan enerjiyi ve besini sağlar. Önemli olan kaliteli mamaların, doğru yaşlarda doğru miktarda verilmesidir.

Köpek Maması Nasıl Tercih Edilmeli?

Köpek maması tercih ederken en pratik yöntem elbette veteriner bilgisine başvurmaktır. Her mamanın içeriği oransal olarak da tür olarak da farklı olabilir. Piyasa, mama markası ve çeşidi olarak da oldukça zengindir. Ancak bunların içerisinde katkı maddeleri ve zarar verici gıdalar olabilir.

kopek-mamasi-nasil-secilmeli

Köpeklerde alerjiye, aşırı kilo alımına ya da kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden kalitesinden emin olunan ve veterinerin köpeğin yaşına ve ihtiyacı olacağı miktara göre tavsiye etmesine göre alınmalıdır. Örneğin aynı markanın köpek yaşlarına göre değişen türleri olabilir. Bu yüzden yaşı ve boyutu da göz önüne alınarak alınmalıdır. Aynı zamanda köpeklere de mümkün olduğu kadar aynı saatlerde mama verilmelidir.

Köpek Mamasında Yaşın Önemi

Köpek maması tercih edilirken yaş oldukça önemlidir. Bazı mamalar yetişkin köpekler içinken, bazıları daha küçük olan köpekler içindir. Bu yüzden orantılı olarak mama alınmalı ve köpeklere verilirken de doğru miktarda verilmelidir. Bebek köpekler için uygun yaş aralığında olan ve içerikleri de köpeğe ağır gelmeyecek miktarda olan mamalar, yaşlarına ve ihtiyaç duydukları enerji miktarına göre verilmelidir.

Köpek yetişkinlik dönemine geldiğinde aynı mama değiştirilmemeli, yetişkin için olan cinsi tercih edilmelidir. Çünkü içeriğinde ve tadında değişiklik yapılarak farklı mamaya geçilmesi durumunda köpek onu yememeye başlayabilir. Bu yüzden yetişkin maması alınırken aynı markanın yetişkin için olanı tercih edilmelidir.

Mümkün olduğunda köpeklerde mama değişikliği yapılmamalıdır. Mama miktarı da aşırı verilmemelidir. Çünkü doyduğunu anlamayan köpekler siz mama verdikçe yemeye devam eder. Bu da kilo alımına ve obeziteye sebep olabilir.

Köpek Mamasında Değişiklik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek mamasının markasından herhangi bir nedenle memnun değilsiniz ve değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu köpeğinize hissettirmeden yapmanız gerekir. Paketinin bile farklı olduğunu görmemesi gerekir. Bu yüzden mamaları alınca ayrı bir kaba boşaltırsanız, mama değişikliği yaptığınızda da aynı kaptan devam edersiniz.

kopek-mama-secimi

Mama değişimini köpeğinize hissettirmeden yavaş yavaş yapmanız gerekir. Normalde yediği mamanın arasına azar azar katarak vererek başlayabilirsiniz. Ardından her verdiğinizde eski mamanın miktarını azaltıp, yeni mamanın miktarını arttırmanız yeterli olacaktır. Zamanla tamamını yeni mama koyar hale gelirsiniz.

Köpek Maması Nereden ve Nasıl Alınmalı?

Köpek maması için hangi marka ve tür alacağınıza karar verdikten sonra, isterseniz düzenli olarak gittiğiniz veterinerinizden alabilirsiniz. Büyük marketlerden alabilirsiniz. Ya da internetten online sipariş yöntemiyle toplu alımlarda da indirim avantajını kullanarak mama alabilirsiniz.