Uyuz, köpeklerin derisine girerek kaşıntılı lekelere neden olan parazit akarlardan kaynaklanır. Köpeklerin kaşınmasından kabuklar oluşabilir. Uyuz oldukça rahatsız edici olabilir ve evinizdeki diğer hayvanlara ve bazen de kaşıntılı şişlikler yoluyla insanlara bulaşıcı olabilir. Köpeğiniz tüylerini kaybedebilir, hassas yaralar geliştirebilir ve yoğun ağrı içinde olabilir, bu da endişe ve huzursuzluğa neden olabilir. Veteriner hekiminiz uyuz ilaçları ve diğer hayvanlarınızı tekrar bir arada olmaları güvenli olana kadar köpeğinizden uzak tutmanın yolları hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Tedavi edilmezse uyuz köpeğiniz için hayati tehlike oluşturabilir. Veteriner ilaçları ile birlikte uyuzluğu evden güvenli bir şekilde tedavi etmenin birkaç yolu vardır.

Uyuz önlemek için:

Köpeğinizi doğrudan güneş ışığı veya elektrik olmayan bir alanda içeride tutun (iç mekan en iyisidir). Sadece köpekler için formüle edilmiş bir şampuanla (insan şampuanı değil) ayda bir defadan fazla (gerekirse) banyo yapın. Banyodan sonra herhangi bir losyon veya krem ​​uygulamadan önce köpeğinizin cildinde sadece köpek şampuanı kullandığınızdan emin olun ve tamamen kurumasını bekleyin. Yayılmalarını önlemek için, uyuzlu köpeklere nasıl davranılacağını bilen biri tarafından denetlenmedikçe, köpeğinizin dışarı çıkmasına izin vermeyin.

Köpek Uyuz Tedavisinde Elma Sirkesi

Elma sirkesi banyosu, uyuz akarlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yarım su bardağı elma sirkesini Yarım su bardağı da ılık su ve Boraks ile karıştırınız. Karışımı köpeğinizin derisine ve kürküne sürmeden önce Boraksın tamamen çözüldüğünden emin olun. Boraks yutmak zararlı olabileceğinden, köpeğinizin karışımı yalamadığından da emin olun. Gerekirse bir boyunluk kullanın. Karışımı, ağız ve gözlerden kaçınarak köpeğinizin tüm vücuduna ve derisine uygulayın. Ardından solüsyonu havluyla kurutmadan kurumaya bırakın.

Bir sprey şişesindeki aynı karışım, köpeğinizin tamamını yıkamak zorunda kalmadan köpeğinizin derisi ve kürkündeki daha küçük alanlara uygulanabilir. Bu, küçük köpekler veya etkilenen küçük alanlar için mükemmeldir.

Köpeğinizde uyuz varsa, hemen çıkarmanız gerekir. Uyuzluğu ne kadar erken tedavi ederseniz, köpeğinizin iyileşme şansı o kadar artar.

Elma sirkesi köpeğinizin mamasına veya suyuna da eklenebilir. 14 kilo altındaki köpekler için bir çay kaşığı veya 14 poundun üzerindeki köpekler için bir yemek kaşığı yemek kasesine ekleyin, uyuzdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Elma sirkesi, köpeğinizin iyileşmesine yardımcı olacak ve cildin iyileşmesi için gerekli bir pH dengesini oluşturmaya yardımcı olacak hem antiseptik hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bal İle Uyuzu Önleme

Balın inanılmaz özellikleri vardır ve insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de birçok rahatsızlık için kullanılabilir. Antiseptik ve antioksidan özellikleri, bağışıklık geliştirirken ağrılı, hassas cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Bal ayrıca bakterilerin derisini ve uyuzdaki kiri ve kiri temizleyebilir. Tedavi için köpeğinizin cildindeki ağrılı noktalara balı doğrudan uygulayın. Bu dağınık bir tedavidir, ancak yardımcı olabilir.