Bakteriyel Enfeksiyonlar Nelerdir?

Bu yazıda köpeklerde bakteriyel enfeksiyonları tartışacağız. Bakteriler, toprak, okyanuslar ve hatta kendi vücudunuz dahil her yerde yaşayan tek hücreli mikroorganizmalardır. Aslında şu anda içinizde yaşayan 1 trilyondan fazla bakteri var! Bakteriler, sayıları kontrolden çıktığında veya ait olmadıkları yerlere, örneğin köpeğinizin derisine veya ağzına girdiklerinde hastalığa neden olabilir. Çoğu sağlıklı hayvanın vücutlarında yaşayan iyi ve kötü bakteri dengesi vardır; ancak kötü bakteri sayısı çok yükselirse enfeksiyona neden olur.

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyonlara Neden Olan Nedir?

Bakteriler her yerdedir; toprakta, evcil hayvanlarımızın patilerinde ve ağızlarında. Çoğu zaman bu bakteriler zararsızdır ve köpeğiniz için herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak bir köpeğe bakteri bulaştığında (gıda veya su yoluyla veya kirlenmiş toprakla temas yoluyla) vücudunun içinde çoğalmaya başlayabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Köpeklerde bakteriyel enfeksiyonlar aşağıdakilerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir:

  • Kontamine toprak veya diğer hayvanlarla temas
  • Kirlenmiş yiyecek veya suyun yutulması

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyonların Belirtileri Nelerdir?

Köpeğinizin bakteriyel bir enfeksiyonu olduğunda, şunları yaşayabilir:

  • İştah kaybı
  • Kusma
  • İshal (muhtemelen kanlı)
  • Öksürme veya hapşırma

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyonlar Nasıl Teşhis Edilir?

Veterinerin enfekte olmuş bölgeden bir örnek alması gerekecektir. Bu işleme biyopsi denir ve çok basit bir işlemdir. Numuneyi aldıktan sonra, hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu ve hangi antibiyotiğin onu tedavi etmede en etkili olacağını belirlemek için laboratuvarda analiz edilecektir. Köpeğinizin apsesi varsa, bölgede biraz ağrı veya şişlik beklemelisiniz.

kopeklerde-enfeksiyon

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin enfeksiyonu hafifse, antibiyotiğe ihtiyacı olmayabilir. Onu bakteriyel enfeksiyonlar için aşağıdaki gibi ilaçlarla tedavi edebilirsiniz:

  • Antibiyotikler
  • Antimikrobiyal ilaçlar
  • Mantar önleyici ilaçlar
  • Antiparaziter ilaçlar (örneğin, parazit öldürücüler)

Köpeğinizin daha ciddi veya tekrarlayan bir enfeksiyonu varsa, aynı anda birkaç farklı ilaç kullanmanız gerekebilir. Örneğin:

Aspirin veya diğer reçetesiz ilaçlar gibi analjezikler (ağrı kesiciler) genellikle bir köpeğin bir enfeksiyon tedavisi görürken daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için reçete edilir. * Ağrı, yeme-içme kabiliyetini ve hastalıktan kurtulmasını engelleyecek kadar şiddetliyse, veterinerinizin doğrudan gözetimi altında enjeksiyon yoluyla daha güçlü analjezikler verilmelidir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar önemsizdir ve evde tedavi edilebilirken, daha ciddi enfeksiyonlar bir veteriner tarafından tedavi edilmelidir.

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar önemsizdir ve evde tedavi edilebilirken, daha ciddi enfeksiyonlar bir veteriner tarafından tedavi edilmelidir. Köpeklerde bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan farklı antibiyotik türleri vardır. Bazı antibiyotikler tezgahta bulunurken, bazıları veterinerinizden veya başka bir doktordan reçete gerektirir.

Köpeğinizin bakteriyel bir enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, organ yetmezliği veya sepsis (kan zehirlenmesi) gibi başka komplikasyonları önlemek için bazı bakteriyel enfeksiyon türlerinin acil tedavi edilmesi gerektiğinden lütfen derhal veterinerinizle iletişime geçin.