Pek çok köpek sahibi gibiyseniz, belirli bir dizi aşıya alışmışsınızdır. Aşı günleri geldiğinde, göz ardı etmeden bu aşıları yaptırmalı ve her türlü hastalığa karşı tedbirli olmalısınız.

Elbette, kuduz aşısı, bu “temel” aşıların veya çoğu zaman her sağlıklı evcil hayvanın sağlık bakım planının parçası olan aşıların en tanıdık olanıdır. Muhtemelen gençlik hastalığı aşısına da aşinasınızdır, ancak bu aşı hangi hastalığı önlemeye yardımcı olur? Köpeğiniz bu potansiyel olarak ölümcül hastalığa yakalanırsa ne olur? Bu gibi sorularınız varsa yazımızın devamında birçok cevabı bulabilirsin.

Yavru Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Yavru köpekler viral enfeksiyonlara karşı oldukça hassastır. Bu sebeple yavruluk döneminde ortaya çıkan tüm enfeksiyonlarla beraber gençlik hastalığı da oldukça ciddidir ve maalesef ölümcüldür. Bu sebeple de gençlik hastalığına karşı her zaman çok dikkatli olunmalı ve gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin en başında düzenli yapılan aşılar gelmektedir. Daha sonra yapmanız gereken ise köpeğinizin enfekte bir köpekle temasta bulunmasını engellemektir.

hasta-kopek
hasta kopek

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Köpeklerde gençlik hastalığı yavru ve köpeklerin solunum, sindirim ve sinir sistemlerine saldıran bir virüsün neden olduğu bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Tilki, rakun ve kokarca gibi diğer hayvanlar da bu virüsten etkilenebilir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Olur?

Köpeğiniz enfekte bir hayvanla temas ettiyse, köpeğiniz risk altında demektir. Bu virüs, öksürme veya hapşırma gibi hava yoluyla da bulaşabilir. Bununla birlikte paylaşılan oyuncaklar ve yemekler de köpeğinizi riske atabilir çünkü burundan gelen akıntı virüsle yüklüdür.

Köpeğimin Enfekte Olduğunu Nasıl Anlarım?

Köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri değişebilir veya diğer hastalıkların semptomları ortaya çıkabilir. Genellikle ilk olarak solunum semptomları ortaya çıkmaktadır. Başlangıçta, enfekte olmuş köpeklerin gözlerinden sulu irin benzeri akıntı gelmeye başlayacaktır. Daha sonra ateş, burun akıntısı, öksürük ve uyuşukluk gibi çeşitli belirtiler takip edecektir.
Bu süreçte kusma ve iştahsızlık dahil olmak üzere mide sorunları da kendini gösterecektir. Daha sonra, yukarıda bahsedildiği gibi, ilerleme ile sinir sistemi etkilenir ve enfekte olmuş köpeklerde nöbet, seğirme, felç ve diğer sorunlar ortaya çıkabilir.
Veteriner hekimler, “öksürüğe, ateşe, iştah kaybına veya nöbetlere neden olan birçok hastalık varken”, “bu kombinasyon köpeklerde gençlik hastalığı için belirleyicidir.” Şeklinde açıklıyor. Bu nedenle tanı potansiyel olarak kolayca görülebilir, ancak laboratuvar testlerini yaptırmakta da fayda vardır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde gençlik hastalığına bir virüs neden olur. Yani onu öldürecek veya tedavi edecek bir ilaç yoktur. Ancak ikincil enfeksiyon riski yüksektir, bu nedenle antibiyotikler kullanılabilir. Bunu insanlarda ciddi bir grip vakası gibi düşünebilirsiniz. Köpeklerde gençlik hastalığı vakalarında, tam kapsamlı bakım hizmeti almak ve diğer hayvanlara enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için genellikle hastaneye yatış gerekir.
Ayrıca, gençlik hastalığı ölümcül olabilir, bu yüzden çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Köpekler iyileşebilir, ancak kronik nörolojik sorunlar veya kalıcı nöbetler gibi kalıcı etkilerin olabileceğini unutmamak gerekir.

Köpeğimi Gençlik Hastalığından Nasıl Korurum?

Bu hastalık ölümcül olabileceğinden, ilk etapta enfeksiyonun önlenmesi gerekmektedir. Köpeklerde Gençlik Hastalığı aşısı, standart köpek aşıları ve güçlendiriciler serisinin bir parçası olmalıdır. Yetişkinliğe kadar, köpekler yaşlandıkça veteriner hekimin tavsiyelerine bağlı olarak yılda bir veya üç yılda bir aşılanmalıdır. Hiçbir aşı, bir köpeğin asla hastalanmayacağını garanti edemezken, bu önleyici tedbir en iyi savunma hattıdır.
Tabii ki, evcil hayvanlar ne kadar çok aşılanırsa o kadar iyidir, çünkü çevresindeki herkes için enfeksiyon olasılığını azaltır.