Genel olarak, hem insanlar hem de köpekler anoreksiyadan muzdarip olabilir, ancak köpekler insanlarla aynı nedenlerle anoreksiya geliştirmiyor gibi görünmektedir. Köpeklerde anoreksiya üç genel kategoriye ayrılıyor gibi görünüyor: bir köpeğin stres zamanlarında, gelişme geriliği ve anatomik anormallikler sırasında yiyecek tutma içgüdüsel arzusunu yakalamak. Evcil hayvan sahiplerinin, köpekler yiyecekleri reddetmeye başladığında ne olduğunu anlamaları hayati önem taşır, çünkü bu, altta yatan diğer tıbbi sorunların bir işareti olabilir. Görüldüğü gibi insanlar tarafından kullanılan şartlar ve terimler köpeklerle kullanıldığında oldukça sınırlıdır.

Köpeklerde anoreksi ‘nin kökeninde yalancı anoreksi olduğu zaman, tam bir iyileşme için prognoz, fiziksel hastalık veya rahatsızlığın iştahsızlığa katkıda bulunmasından daha iyidir. Tedavi genellikle yemek yemeye, günlük diş kontrolüne ve temizliğine, rahatlatıcı tedaviler veya ağrıyı azaltmak için gerekli olabilecek yatıştırıcı tedavilere veya ilaçlara karşı ilgisizliğin altında yatan nedeni düzeltmeyi ve/veya ortadan kaldırmayı ve şırınga veya şırınga yoluyla beslemeye teşvik ve yardım etmeyi içerir. iştah dönene kadar elle besleme. Bir köpeği canı istemediğinde yemeye ikna etmek gerçek bir meydan okuma olabilir, ancak daha önce veya anoreksi atakları sırasında, süper besleyiciler, lifler içeren Süper lezzetli köpek ödüllerimizle kolayca önlenebilir.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Tüm bu bilgilerden çıkarılacak sonuç, bu semptomlara dayanarak, yiyeceğe olan ilgisini kaybeden herhangi bir köpek için anoreksiyanın olası bir neden olarak düşünülmesi gerektiğidir. Anoreksiya üstesinden gelinebilir, ancak hayvan daha fazla kilo vermeden önce çok daha kolay tedavi edilebilir. Köpeğinizde bu belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz veterinerinizle konuşun ve tedavi için tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Yukarıda listelenen semptomlar genellikle yetişkin köpeklerle ilgili olsa da, özellikle kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmış yavru köpeklerde ve yaşlı köpeklerde de anoreksiya gelişme riski altında olduğu her zaman hatırlanmalıdır.

Anoreksiya Tedavisi

Köpeklerde anoreksi tedavisi arayan evcil hayvan sahiplerinin artan bir eğilimi olduğuna dair hiçbir şüphe yoktur. Tedavi edilmediğinde, bu bozukluk ölüme yol açabilir ve yol açar. Evcil hayvan sahipleri için önemli bir husus, köpeklerinin açlığın veya bir kalori ihtiyacını karşılamanın ötesinde birçok nedenden dolayı yemek yemesidir. Sadece yiyecek sağlamak, köpeğinizin yiyeceğini garanti etmez veya yerse, yalnızca kısa vadeli başarıyı garanti eder. Hacim, tür, lezzet ve çeşitlilik gibi yiyecek alımının çok sayıda maddi unsurunun yanı sıra, gün boyunca yiyeceğin mevcudiyeti ve köpeğin yemeğiyle ne ilişkilendirdiği gibi maddi olmayan faktörler (örneğin, ayrılma kaygısı) vardır. vasi(ler)inden). Çoğu veteriner hekim, uygunsuz beslenme uygulamalarının bu bozukluğun temelinde olduğuna inanmaktadır.

Köpeğiniz anoreksiya sergiliyorsa veya bu durumla teşhis konulduysa, sorunu doğru bir şekilde teşhis edebilecek kalifiye bir veteriner aramak önemlidir. İyileşme yolundaki ilk adım, köpeğinizin iştahını uyarırken nedenleri belirlemek ve tedaviyi uygulamaktır. Ancak, bu ilk adımı atmadan önce, farklı anoreksiya türlerini ve köpeklerde insanlardan nasıl farklı olduklarını anlamak önemlidir.