Köpeklerin tüy dökmesi hemen hemen bütün köpek sahiplerinin muzdarip olduğu durumlar arasında yer alıyor. Tüm köpekler belirli seviyeye kadar tüy dökmektedir.

Fakat hipoalerjik olarak da adlandırılan bazı ırklarda dökülen tüy miktarı oldukça azdır. Özellikle çift katmanlı kürke sahip olan ırklarda oldukça yüksek seviyelerde tüy dökülmesi meydana geliyor. Köpeklerde mevsimsel tüy dökümü süresi ırktan ırka göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak tüy dökümünün en yüksek seviyelere çıktığı dönem, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin geçiş dönemlerinde oluyor.

Çift katmanlı kürke sahip olan cinslerde bu katmanlar üst ve alt katman şeklinde iki farklı bölüme ayrılmaktadır. Üst katman bizim dışardan gördüğümüz ve temas ettiğimiz katmandır. Alt katman ise daha kısa ve yumuşak tüylerin bulunduğu ikinci katmandır.

kopeklerde-mevsimsel-tuy-dokulmesi
kopeklerde-mevsimsel-tuy-dokulmesi

Köpeklerde tüy dökme dönemi en çok hava sıcaklığının değişimi ile birlikte görülür. Havalar ısındığı zaman köpeklerin kışlık tüyleri dökülür ve bu kalın tüyler yerini daha ince tüylere bırakır. Havaların soğumaya başladığı dönemde ise köpekler ince tüylerini dökerek yerini daha kalın tüylere bırakır. Fakat tüm kürk türleri aynı şekilde olmaz.

Shih Tzu ve Bichon gibi sevimli ırkların alt katman tüyleri diğer ırklara nazaran çok daha azdır. Bu sebeple mevsimsel dökülmelerde tüyleri daha az dökülmektedir. Malamut ve Newfoundland gibi pek çok farklı ırkta tüy dökülmesi çok daha ciddi boyutlara varır. Sevimli dostunuzun cinsî ne olursa olsun özellikle mevsim geçişlerinde sık sık taranmaları gerekmektedir.

Köpeklerde Yıllık Tüy Dökülmesi

“Köpeklerin en sık tüy döktüğü aylar hangileridir? sorusunun aslında kesin bir cevabı yoktur. Çünkü tüylü tüm canlılar ölü tüylerden kurtulmak için düzenli olarak tüy dökerler. Belirli döneme yayılan tüy dökülme durumu tüy ve tüy foliküllerinin doğal durumundan kaynaklanmaktadır.

Tüy folikülleri gelişir, gelişimlerini tamamladıkları zaman ise dökülürler. Folikülün döngüsü köpeğin ırkına, hormon dengesine, yaşına yaşadığı çevreye, beslenme biçimine ve genel sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Aynı zamanda köpeğin tüylerinin dokusu ya da tüylerinin uzunluğu genetik faktörlere de bağlıdır.

Köpeklerde Tüy Dökülmesini Arttıran Diğer Durumlar

Köpeklerde en sık rastlanan tüy dökülme nedeni mevsimsel dökülmedir. Fakat tüy dökülmesinin daha pek çok farklı nedeni vardır. Köpeğin genel sağlık durumu, tüylerinin üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca sebepsiz yere oldukça sık tüy dökülmesi bir hastalık belirtisi de olabilir.

Cilt problemleri, dengesiz veya yetersiz beslenme, hormon hastalıkları, vitamin yetmezliği ve diğer metabolik rahatsızlıklar tüy dökülmesine neden olabilir. Köpeğinizde zamansız yere sık miktarda tüy dökülmesi olduğunu fark ettiğiniz zaman veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Köpeklerde Tüy Dökme Problemini Kontrol Altına Alma

Tüy dökülmesini tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur. Mevsim geçişlerinde görülen dökülmeler köpekler için doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Bu dönemlerde köpeğinizi tıraş ettirmek çok doğru bir alternatif olmayacaktır. Bu davranışta bulunduğunuz zaman köpeğin doğal ısınma ya da soğuma mekanizmasına doğrudan müdahale etmiş olursunuz.

Tüylerin kısaltılması veya tıraş ettirilmesi tüylerin dökülmemesini veya daha az dökülmesini sağlamaz. Bu durumda tüylerin tıraş edilmesinin sürece tek olumlu katkısı dökülen tüylerin daha az görülmesi olacaktır. Belirli aralıklarla düzenli olarak tüylerin taranması tüm köpekler için oldukça önem taşır.

Canlı dokusunu kaybetmiş tüyler yere düşmeden toplanabilir. Bu durum sayesinde evde çok fazla tüylenme meydana gelmez. Aynı zamanda canlılığını yitirmiş tüylerin bir araya gelerek tüylerin bulanık gözükmesine sebep olmasını bu şekilde engellemek mümkün oluyor.