Pomeranian Kökeni Nereden Gelmektedir ?

Pomeranian, Pomeranya köpeği veya kısaca pom olarakta adlandırılır. İsmini Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesi (Kuzey Polonya ve Doğu Almanya) adını alan Spitz tipi köpek cinsidir. Genellikle süs köpeği olarak bilinir. Pomeranian özellikle büyük Spitz tipi köpekler, Alman Spitz soyundan üretilmiştir. Bu Alman Spitz cinsinin bir çeşidi olarak Dünya Köpek Federasyonu tarafından kabul edilmiştir. Birçok ülkede, cüce spitz olarak bilinir.

Spitz ne demek ?

Spitz bir köpek grubu olarak tanımlanabilir.Terrier ve Buldog gibi bir çeşitliliktir. Sık ve uzun kürklü, dik ve sivri kulaklı, kuyruğu simit şeklinde geriye doğru kıvrılan bir köpek grubu. Chow chow, Pomeranian ve Samoyed bu gruba örnek verilebilir. Amerikada spitz sözcüğü küçük cüsseli ve uzun, beyaz kürklü tüm köpekleri tanımlamakta kullanılır. Almanca kökenli spitz sözcüğü “sivri” anlamına gelir ve bu türdeki köpeklerin sivri burunları nedeniyle bu ismi aldıklarına inanılır.

Pomeranian Boyutları Nelerdir ?

Pomeranian ırkının bilinenin aksine üç boyu vardır.Etrafınızda bolca gördüğünüz Pomeranian Irkı köpeklerin bir çoğunun aslında birbirinden farklı olduğunu fark etmişsinizdir.Kimisi daha büyük kimisi ise daha minik.

Standart boyut Pomeranian : bir Pomeranian 3-3.5 kg ağırlığında olabilmektedir. Kabarık ve uzun tüy yapısından dolayı dışardan bakıldığında çok heybetli gözükse de tıraş edildiğinde o kadar heybetli olmadığını fark ediceksiniz.Türkiye’de çok popüler olmasa da Dünya’da oldukça popülerdir.

Medium Size Pomeranian : 2-2.5 kg ağırlığında olabilmektedir.Standart Pomeranian’dan ayrılan tek özelliği vücut ağırlığıdır.

Tea Cup Pomeranian : Ülkemizde oldukça popüler olan ve en çok sahip olunmak istenen boyutudur.  Ortalama 1.5-2kg arasında bir vücut ağırlığına sahiptir. AKC (American Kennel Club) tarfından tanınan bir boyut değildir. Standart boyuttaki Pomeranian’ın popülerliğini arttırmak ve insanlara daha çekici gelmesi için üreticiler ırkın boyutunu bir satış stratejisi olarak küçültmüşlerdir.

pomeranian-ozellikleri

Pomeranian Özellikleri Nelerdir ?

·        Kiloları 1.5 kg ve 3.5 kg arasında değişmektedir.

·        Bir çok renk kombinasyonu bulunmaktadır.

·        Sık ve ince bir kürk yapısına sahiptir.

·        Vücudu kare şeklinde olmalı, duruşu ile neredeyse kafası kuyruğuna temas etmektedir.

·        Kulakları tüylerinin altında kalmalıdır. Sivri çıkık kulaklar istenmez

·        Sahiplerine oldukça bağlı ve alıngan, şımarık bir mizaca sahiptir

·        Bir çok yüz tipi bulunmaktadır Teddy Bear face , fox face vb.

·        Cesur bir ırktır ve bol bol havlayarak tepki verebilmektedir.

·        Eğitilmeye oldukça müsait çok zeki bir ırktır.

·        Diğer köpek ırkları ile bol bol sosyalleştirilmeli, aksi halde bazı sorunlarını kaba kuvvetle halletmeye çalışabilmektedirler.

·        Evde beslenmeye oldukça uygun bir ırktır.

·        Tüy dökme eğilimi olsa da güzel bir pet kuaför ve hoş bir tıraş ile çözülebilecek ufak bir sorundur.

·        2 katmanlı tüy yapısı sebebiyle sıcak havalarda uzun süre tutulmamalıdır, her köpekte olduğu gibi yanınızda bol su bulundurmanız gerekmektedir.

Pomeranian Bakımı Kolay mı ?

Pomeranian ırkının bakımına oldukça dikkat etmenizde fayda var. Veteriner hekiminizin önerdiği ölçüde ve ırkın özelliklerini karşılayacak besin değerlerine sahip Premium bir mama ile beslenmelidir. Bitmeyen tükenmeyen enerjileri ile sizi oldukça yorabilir, onun enerjisine ayak uydururken nefes nefese kalabilirsiniz.

  • Tüy uzunluğuna ve tıraş biçimine göre çok sık olmayan geniş bir tarak ile düzenli olarak tımarlanması gerekmektedir.
  • Dışarı çıktıklarında tüylerinin pislenmemesine eve gelindiğinde kontrol edilmesi ve temizlenmesine özen göstermelisiniz.
  • Gözlerinin altında sararma ve göz yaşı lekelerine dikkat edilmeli, veteriner hekiminizin önerdiği şekilde temizlenmesi gerekmektedir.
  • Dişlerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Pomeranian ırkının bakımı genel olarak tüylerine yönelik olduğundan dolayı nispeten kolay bir bakım ihtiyacı bulunmaktadır. Herhangi bir kalıtsal hastalığı bulunmamakla beraber kırılgan bir kemik ve vücut yapısı olduğundan severken ve diğer köpekler ile sosyalleştirirken gözetim altında tutulması gerekmektedir.

Pomeranian Irkı hakkında Köpek Sevenlerin Tavsiyeleri ;

Bakımı oldukça keyifli olan Pomeranian ırkının yüksek enerji ve aktivite ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Ona ayıracak bolca vaktiniz olması gerekmektedir. Yoğun bir çalışma rutinine sahipseniz sizler için tavsiye edebileceğimiz bir ırk değildir. Tüylerinin güzelliğinin tabii ki de bir bedeli olmalıydı 😊 Tüy bakımına taranmasına ve dilenilirse ve gerekirse tıraş ettirilmeye ihtiyacı vardır. Çok fazla şımartmanızı sürekli kucağınızda taşımanızı tavsiye etmemekteyiz. Aşırı korumacı ve kıskanç olabilmektedirler, sahiplerinin dikkatini çeken insanlardan ve köpeklerden çok hoşlanmadıkları için bol bol sosyalleştirilmesinde fayda vardır.

Köpek sevenler ailesi olarak Pomeranian ırkı ile ilğili yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Tüm patili dostlarımıza ve insanlarına Selamlar 😊😊