Carlin ve Mops köpek ırkı olarak da isimlendirilen pug köpeği ırkının patileri diğer ırklardan farklı olarak siyah renktedir. Duygusal ve sıcak, soğuk havalara karşı duyarlı olan pug cinsi köpekler, evde bakılmaya uygundur.

Ev dışında yaşamaya pek de uygun olmayan pug cinsi köpekler, sahipleri ile periyodik olarak dışarı çıkmaya ve egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Karakteristik ve sevimli yüzleri ile dikkat çeken bu köpek cinsi, sahiplerine karşı sadık ve korumacı tavır sergilerler. Son derece zeki canlılar olarak tanınır, aileler ile uyum içerisinde yaşam sürdürürler.

Pug Köpeği Özellikleri

Pug köpek cinsine ilişkin nitelikler şu yöndedir:

  • Küçük köpek ırkları arasında yer alır.
  • Tüy rengi kahverenginin tonlarındadır.
  • Erkekleri yerden 30 ila 35 cm yükseklikte boya sahiptir.
  • Dişileri ise yerden ortalama 30 cm yükseklikte boya sahiptir.
  • Güçlü bacaklara sahiplerdir.
  • Zeki, uyumayı seven, diğer ırklar kadar çok havlamayan köpeklerdir.
  • Oyun oynamaktan hoşlanırlar.
  • Yüzme konusunda yetenekli değillerdir. Çünkü ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır.
  • Bekçi köpeği tavırları sergileyen cins, sahibine karşı korumacıdır.

Pug Köpeği Hangi Hastalıklara Yatkındır?

Pug köpek cinsi için solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Bu cins, sıcak ve soğuk havalara karşı daha fazla duyarlılığa sahiptir. Özellikle soğuk havalarda, dışarıda uzun süreli egzersiz yaptırılması önerilmez. Ilık ve sıcak havalarda dışarıda gezintiye çıkarılmaları önerilir.

Pug Köpeği Evde Yalnız Kalabilir mi?

Pug cinsi köpekler gerekli eğitimi almaları halinde evde 8 ila 10 saate kadar yalnız kalabilirler. Özellikle işe giden sahipler, eğitim ardından köpeklerinin evde kaygı hissetmeden yalnız kalabilmesini sağlayabilirler.

Bunun için pug cinsi köpeklere konfor sunan bir rutinin benimsetilmesi gerekir. Köpeği evde yalnız bırakmadan önce lazımlık veya çiş pedi kullanımının öğretilmesi gerekir. 5 aylık olana kadar bağırsak hareketlerini kontrol edemeyen pug cinsi köpekler bu süreç içerisinde eğitilmeli ve evde yalnız bırakılmamalıdır.

Çiş pedi kullanımının öğretilmesi ardından tek başına kalacağı sürede eğlenceli vakit geçirebileceği bir alanın veya kulübenin oluşturulması sayesinde yalnız kalabilir.

Pug Köpeği Neler Yer?

Pug köpekleri, basık burunlu küçük köpek ırkları arasında yer aldıkları için küçük taneli mamalar ile beslenirler. Oldukça iştahlı ve diğer ırklara göre daha hareketsiz bir köpek cinsidir.

Hızlı kilo almalarını önlemek için egzersiz yaptırmak ve kaslara faydalı, protein dengesi iyi, mineral bakımından zengin kuru mamalar yedirilebilir. Yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmaları gerekir.

Pug Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Pug köpeklerine çok soğuk ve sıcak havalarda dışarıda egzersiz yaptırılmamalıdır. Gerekli olması halinde bir diyet çerçevesinde beslenmelidirler. Uyumayı seven bu köpek cinsine gün içerisinde uyku rutinini oluşturabileceği rahat bir ortam sağlamalıdır. 5 aylık pug köpeklerine tuvalet eğitimi verilmeli ve bu konuda sabırlı olunmalıdır.

Tüylerinin rutin şekilde fırçalanması ve banyolarının ise ay içerisinde 1 ila 2 kez yaptırılması gerekir. Su içmeye diğer ırklardan daha fazla ihtiyaç duyan pug köpeklerinin su kapları her daim temiz ve ulaşılabilir yerde bulunmalıdır.

Pug Köpeği Tüyleri Çok mu Dökülür?

Pug köpeklerinin düz ve kısa olan tüyleri, mevsimsel geçişlerde dökülmektedir. Yoğun tüy dökümünün mevsimsel geçişlerde görüldüğü cinsin tüyleri fırçalanmalıdır. Bu cinsin sıklıkla banyo yaptırılması ve banyo ardından ıslak şekilde bırakılması tercih edilmez. Soğuk havadan etkilenen köpek cinsinin banyo ardından kurulanması ve köpek kıyafetlerinin girdirilmesi daha doğru bulunur.

Pug Köpeği Davranışları Nasıl?

Evlerin neşesi ve çocukların en iyi arkadaşları arasında olan pug cinsi köpekler, çevreleri ile uyumlu canlılardır. İnsanlar ile vakit geçirmeyi ve onlar ile oyun oynamayı severler. Özellikle bahar havalarında dışarıda gezmekten, koşmaktan hoşlanırlar. Ev içerisinde, günlük rutinde ise sakin, az havlayan ve dinlenmeyi seçen köpeklerdir.