Halk arasında bilinenin aksine iyi huylu, itaatkar ve sadık Rottweiler iyi niyetli sahibi olduğu müddetçe aile için oldukça ideal bir ırktır. Rottweiler sahiplerinin unutmaması gereken durum ise bu ırkın bir süs köpeği değil iş köpeği olduğudur. Rottweiler cinsi köpekler, hemen her dönem pek çok kişi tarafından ilgi gören ve merak edilen cinsler arasında yer alıyor. Rottweiler ırkı patiler, dünya genelindeki en güçlü ırklar arasında yer alıyor. Aynı zamanda Rottweiler ırkına mensup köpeklere dair tarihi kaynaklardan alınan bilgilere göre geçmişinin Eski Roma dönemine kadar dayandığı bildirilir.

Ancak farklı kaynaklarda da çok daha farklı bilgilere yer verilir. Bu iki farklı durumdan dolayı da Rottweiler’ın hangi döneme ait ırk olduğu kesin olarak bilinmiyor. Rottweiler cinsi köpekler, Roma İmparatorluğu dönemlerinde ordunun en çok ihtiyaç duyduğu ve önem verdiği elemanı olarak görev yapar. Hatta tarihi kaynaklarda yer alan bazı bilgilere göre bu cinsin ordu mensuplarını yönlendirip korumaları amacı ile bakıldıkları bile belirtilir. Romalı tarihçi Cornelius tarafından verilen bilgilere göre, Romalılar I. yüzyıl dönemlerinde Almanya’yı işgal ettikleri dönemde Rottweiler cinsi köpeklerini koyunları koruması için ile beslemişlerdir.

Rottweiler Karakteri

Rottweiler ırkı cesaretli, kendinden fazlasıyla emin, özgüveni yüksek, sahibine sadık, itaatkâr ve sevgi dolu canlılardır. Fiziksel özellikleri, dış görünüşleriyle, hareketleriyle bile onların cesaretini ve özgüvenini fark edebilirsiniz. Sahiplerine ve sevdiklerine karşı bu özelliklerinin yanında birde sevgi dolu, sadık ve sakin hallerini eklemelisiniz. Çünkü Rottweiler cinsi ırklar, sevdiklerine bağlı, sevgisini fazlasıyla hissettiren ve birlikte zaman geçirmekten çok keyif alan bir ırktır. Bu yüzden toplumda yanlış bilinen önyargının yanında bu sevecen ırkların tatlı bir karakterinin olduğunu söylememizde doğru olacaktır. Rottweiler sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken durum ise eğitime ve sosyalleştirmeye erken başlatması olacaktır. Aksi, inatçı ve kendi başına buyruk davranışlar sergilemeye eğilimleri vardır. Rottweiler cinsinin inatçı bir köpek olmaması, olumsuz davranışlar sergilememesi için yapmanız gereken en önemli ve en basit şey, iyi bir eğitim vermeniz ve sosyalleştirmenizdir.

 

rottweiler-yuz

rottweiler-yuz

Bu güçlü ırk kötü eğitilmesi halinde acıya karşı olan dayanıklılığı sayesinde korkusuz saldırgan bir köpeğe dönüşebilir. Fakat düzgün eğitim verilmesi ve sosyalleşmesi halinde iyi huylu, sakin bir ev köpeği olmaması için hiçbir neden yoktur. Bu güçlü ırkların eğitimi genel anlamda oldukça kolaydır. Ancak günlük egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır. Rottweiler sahiplerinin dostuyla birlikte oyun oynaması, koşuya ve yürüyüşe çıkması Rottweiler’ın karakterini ve kişiliğini olumlu yönde etkiler. Bu sebeple gün içerisinde meşgul olacakları aktiviteler, oyunlar, köpek oyuncakları veya köpek sporları yaptırmak hem sevimli dostunuzu mutlu edebilir hem de enerjilerini atmasını sağlayabilirsiniz. Günlük egzersiz ihtiyaçları yeterli düzeyde karşılanmayan Rottweiler cinsi köpekler hırçın, sıkılgan hatta saldırgan olabilir.

Rottweiler Bakımı

Rottweiler kaba, düz, orta uzunlukta çift katmanlı kürk yapısına sahiptir. Astar yapısı uyluk ve boyunda bulunur. Bu ırkların tüy bakımı ise orta düzeydedir. Belirli aralıklarla yapacağınız fırçalama ve tarama işlemleri köpeğinizi ölü tüylerden kurtarmanıza yetecektir. Bu ırklarda tüy dökümü genel olarak çok sık olmaz. Tüy dökümü ilkbahar ve sonbahar mevsim geçişlerinde, diğer dönemlere nazaran daha fazla görülür. Bu dönemlerde tarama sıklığını arttırırsanız etrafa yayılan tüylerin azaldığını fark edebilirsiniz. Beslenmeleri ve bakımları iyi olduğu takdirde tüy dökülmelerinde gözle görülür bir azalma olacaktır. Düzenli olarak fırçalamanızın yanında belirli aralıklarla banyo ihtiyacını da karşılamalısınız. Çok sık yıkanmalarına gerek yoktur. Yıkandığı dönemlerde havaların ılık, sıcak olmasına dikkat ediniz.