Scottish Fold ilk kez kedi sahiplenmek isteyenlerin yanı sıra bu zamana kadar pek çok kediye bakmış kişilerin dikkatini çeken kedi türlerdendir. Son derece insan canlısı tavırlara sahip olan ve aynı amanda çok sevimli görünen kedi türlerinden biri de Scottish Fold türü kedilerdir. Scottish Fold türü kediler sevimlilikleri ile dünya çapında bir ün kazandığı için haliyle ülkemizde de kedi severler tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Evcil hayvan sahiplenme oranları her geçen gün artarken ülkemizde de kedi sahiplenen kişilerin artması sevindirici bir gelişme olarak takip ediliyor. Bu süreçte ilk defa evcil hayvan sahiplenen kişilerin yanı sıra bu alanda deneyimli olanlar da kedi bakımına özen gösteriyor. Son dönemde en çok adından söz ettirmeyi başaran kedilerin arasında Scottish Fold kediler öne çıkıyor. Scottish Fold kediler, çok sevimli görüntüsü ve şarkı söylüyormuş gibi melodik miyavlaması ile en sevilen kedi türleri arasında gösteriliyor.

Scottish Fold Türünün Tarihçesi

Scottish Fold kedi türü, adından da anlaşılacağı gibi İskoçya kökenli bir kedidir. İlk olarak 1961 yılında İskoç çiftçi William Ross tarafından keşfedilen bu kedinin ilginç bir tarihçesi vardır. Ross, komşusunun çiftliğinde Suzie isimli kulakları içe doğru kıvrılmış yapıda olan enteresan bir kedi görür. Ross, Suzie’yi gördüğü an onun diğer kedilerden farklı olduğunu fark edince onun anne ve babasını bulmak için aramalara başlar.

Suzie’nin annesini bulan Ross, annesinin beyaz renkli ve normal kulaklara sahip olduğunu görünce çok şaşırır. Babasını asla bulamadığı bu kedinin nasıl olduğunu merak ederken Suzie bir yıl sonra iki kedi yavrusu doğurunca bunlardan birini Ross alır. Ross bu kedi türünün çok özel bir kedi olduğunu anlayınca bunu geliştirmek için çiftleştirme çalışmalarına devam eder. Böylelikle dünyanın en popüler, en sevilen ve ilgi gören kedi türlerinden biri olan Scottish Fold hayata tutunur.

Scottish Fold Kedilerin Genel Özellikleri

Türkiye’de de kedi severler tarafından büyük ilgi gören Scottish Fold, genel karakter olarak akıllı ve uslu bir yapıdadır. Farklı tavırları ve sevimli görüntüsü ile Scottish Fold kedilerin bakımı da sanıldığı kadar zor değildir. Scottish Fold özellikleri arasında kedinin şu huylarını öne çıkarmakta fayda vardır:

  • Akıllı ve usludur.
  • Sakin yapılıdır.
  • Yeni tanıştığı kişilere ve hayvanlara karşı uysaldır.
  • Cana yakın bir yapıdadır.
  • Tüy yapısı olarak sık ve kısa tüylere sahiptir.
  • Diğer kedilerden ayrılan en önemli özelliği ise kulak yapısının içe doğru kıvrık olmasıdır.

Scottish Fold kedi türü, evcil hayvan beslemek isteyen pek çok kişinin bir numaralı seçeneği olurken, kendine has özellikleriyle de dikkat çeker. Kulak yapısı sayesinde diğer kedilerden ayrılan bu tür, genetik bir mutasyon geçirmiştir. Scottish Fold kedilerin gövde yapısı orta irilikte olup ne çok büyük ne de çok küçük kedi denilebilir. Kuyruk yapısı kısa ve ince olan Scottish Fold kedilerin ortalama kilosu 4 ila 6 kilo arasında değişir.

Scottish Fold Karakter Özellikleri

Karakter bakımından Scottish Fold türü kedilerin son derece sakin, akıllı ve uysal olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle evcil hayvan arayan ve sakin bir yapıda kedisi olsun isteyenler sık sık Scottish Fold türü kedileri tercih ederler. Çocuklarla çok iyi geçinebilen, uysal ve cana yakın tavırları sayesinde çocuklu aileler için en ideal kedi türleri arasında yer alır. Sakin görüntüsünün ardında çok oyuncu bir tür olan Scottish Fold, oyun oynama isteğini asla geri çevirmez. Oyuncakları çok kıymetli olan Scottish Fold kedi türünde oyuncakları arasında duygusal bağ kurduğu sık sık görülebilir.

Diğer kedi türlerine göre zeki ve akıllı yapısı nedeniyle Scottish Fold eğitimi son derece basittir. Uyumlu ve cana yakın tavrılar sergilen Scottish Fold türü kedilerin vahşi hareketler yaptığı neredeyse hiç görülmez. Saldırgan yapısı olmadığı için diğer kediler veya eve gelen misafirlere karşı da olumsuz bir hareketi olmaz. Her ne kadar oyun meraklısı olsa da çok enerjik bir kedi olmadığı için özellikle gece saatleri boyunca sizi rahatsız etmeden uyuyabilir.

Scottish Fold Bakımı Nasıl Olmalı?

Günümüzde en çok tercih edilen kedi türlerinden biri olan Scottish Fold son derece sevimli olsa da bakımı konusunda dikkatli hareket edilmesi gerekir. Scottish Fold karakteri bakımından akıllı bir kedidir ve fiziksel özellikleri sayesinde bakımı diğer kedilere göre son derece kolaydır. Özel bir mide rahatsızlığı veya kronik hastalıkları olmadığı için Scottish Fold kedilerin bakımında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Özel diyet programına ihtiyaç duymadan Scottish Fold beslenmesinde kuru veya yaş mamaları tercih edebilirsiniz.

Evcil hayvan sahipleri özellikle kedi bakımında en çok tüy dökme problemini kafaya takabilir. Bu yüzden Scottish Fold tüy yapısı hakkında araştırma yapan pek çok kişi onun kısa ve sık tüy yapısına sahip olduğunu görebilir. Bu nedenle çok fazla deri hassasiyeti göstermeyen Scottish Fold türü kedilerin tüyleri adeta bir pamuk yuvası gibidir. Fakat özellikle ilk bahar aylarında yani yılın belirli dönemlerinde Scottish Fold tüy değişimi yapabilir. Bu süreçte kedilerin özel mama, diyet ya da damla gibi ilaçlar kullanmasında fayda vardır.

Scottish Fold Kediler Sağır Mı?

Bakımı son derece kolay olan Scottish Fold kedilerin zaman zaman bazı kulak sorunları yaşadığına dair internet üzerinde bilgiler görülebilir. Yapısı gereği Scottish Fold kedilerin kıvrık kulakları vardır. Bu yüzden bazen akıntı problemleri görülse bile bunlar sağlık açısından çok büyük problem teşkil etmez. İnternet üzerinde sık sık tartışılan bir diğer konu da Scottish Fold türü kedilerin sağır olduğuna dair iddialardır. Ancak Scottish Fold kediler bilinenin aksine sağır değildir. Beyaz tüylere sahip bazı Scottish Fold cinslerinde sağırlık görülse de bu tüm kedilerin sağır olduğu anlamına gelmez.

Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar?

Scottish Fold türü kedilerin ömürleri, bakım koşullarına ve ona nasıl bir hayat kalitesi sunduğunuza göre değişir. Genel anlamda Scottish Fold türü kedilerin hayatına dair yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında Scottish Fold kaç yıl yaşar sorusunun cevabı olarak 12 ila 17 yıl söylenebilir. Her ne kadar kronik hastalıkları olmasa da genetik mutasyon geçirdiği için Scottish Fold kedilerin yaşlılıkta daha çabuk hastalandıkları bilinir. Çabuk hastalanan ve vücut direnci düşen Scottish Fold kedilerin özellikle yaşlandığı dönemlerde bakımlarına hassas bir şekilde özen gösterilmelidir.

Scottish Fold Bakımı Zor Mu?

Pek çok kişinin hayallerini süsleyen ve aşırı sevimli bulunan Scottish Fold türü kediler, ülkemizde de çok kişinin evinde baktığı bir evcil hayvandır. Ender bulunan bir tür olduğu için Scottish Fold kedilerin sahiplendirilmesi konusunda yeterince ilgili davranılmadığı görülür. Buna rağmen ev ortamında Scottish Fold bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Mide problemleri yaşamayan Scottish Fold kedi türünde yaş veya kuru mama rahatlıkla tercih edilebilir. Tüyleri kısa ve sık yapıda olduğu için çabuk dökülmez. Scottish Fold kedilerin ömürleri de iyi bakıldığı koşullarda uzun yıllar sürebileceği için evcil hayvan arayanlara ideal bir türdür.