İshalin yavru köpek sahipleri için bu kadar stresli olmasının nedenlerinden biri de çok sayıda potansiyel nedeni olmasıdır. Gevşek veya sulu dışkı, günlük stres faktörlerine nispeten iyi huylu bir yanıt, köpeğinizin yediği bir şeye tepki veya potansiyel olarak ölümcül bir durumun belirtileri olabilir. İşte yavru köpek ishalinin üç yaygın nedeni:

Beslenme değişiklikleri ve alerjiler

Yavru köpek maması, büyümekte olan köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için formüle edilmiştir; ancak yavru köpeğiniz mama yemeye alışkın değilse bazen gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Yavru köpeğiniz yeni mamaya alışmakta zorlanıyorsa, alışması için zaman tanımak amacıyla markaları veya tatları zaman içinde yavaşça değiştirmeyi deneyin. Somon yağı vb. köpeğinizin dikkatini çekecek ve iştahını açabilecek gıdalar yardımcı olabilir.

Stres ve kaygı

Yavru köpekler, insan arkadaşlığı ve sevgisiyle gelişen sosyal hayvanlardır; ancak uzun süre izole edilir veya ailelerinden ayrı tutulurlarsa, ishal gibi strese bağlı sağlık sorunları geliştirebilirler. Diyet veya egzersizden ziyade çevresiyle ilgili görünen kronik ishal nöbetlerinden muzdarip bir yavru köpeğiniz varsa, bu semptomları en iyi şekilde nasıl yöneteceğiniz konusunda tavsiye almak için bir veterinerle iletişime geçmeyi düşünün.

İshal yavru köpeklerde sık görülen bir durumdur ve genellikle evde tedavi edilebilir. Yavru köpeğiniz ishal olduğunda hangi belirtilere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl tedavi edeceğinizi bilmeniz önemlidir.

İshal, sık sık gevşek veya sulu dışkılama olarak tanımlanır. Bu durum yavru köpekler arasında yaygın bir durum olsa da, nadiren görülen ishaller endişe verici değildir, ancak ishalin yavru köpeğin genel sağlık durumuyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Yavru köpek uyanık mı? Yemek yiyor mu? Kusma da var mı? İshalin içinde kan var mı? Uyuşukluk, iştahsızlık veya kusma ile birlikte görülen ishal daha endişe verici bir duruma işaret edebilir ve bu gibi durumlarda köpek sahipleri veteriner hekime başvurmak için beklememelidir. Şüphe duyduğunuzda, yavru köpeğinizin durumunun rutin olup olmadığı veya acil müdahale gerektirip gerektirmediği konusunda rehberlik için veterinerinize başvurun.

Diyet

Yavru köpeklerin mideleri hassastır ve diyetlerinde yapılan küçük değişiklikler bile ishal gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Bu genellikle geçici bir sıkıntıdır, ancak bir beslenme planı oluşturmak için veterinerinizle yakın bir şekilde çalışmanız için daha fazla nedendir. Köpek mamasına ek olarak, meraklı yavru köpekler çekici buldukları herhangi bir şeyden yemek yapabilirler.

Yavru bir köpek olarak, köpeğinizin önünde yetişkin bedenine ve zihnine dönüşmesi için uzun bir zaman olacaktır. Bu heyecan verici olsa da, yavru köpeğinizin ilk yılı boyunca birçok değişiklik yaşayacağı anlamına da gelebilir.

Yavru köpeğinizin sindirim sistemi, vücudunun tam esnekliğe ulaşması zaman alan tek parçası değildir. Bağışıklık sistemleri de ilk aylarında daha güçlü ve daha dirençli hale gelecektir. Bu durum, büyümekte olan köpekleri bir dizi bakteriyel, viral ve parazit enfeksiyonuna karşı savunmasız bırakabilir. Aşılanmamış yavru köpekleri hasta edebilen veya öldürebilen distemper ve köpek parvovirüsü gibi durumları önceden ele almak için veterinerinizle uygun bir aşılama programı görüştüğünüzden emin olun.

Stres

Günlük yaşam, özellikle de heyecan verici ilkleri ve dönüm noktalarını yaşayan genç bir köpek yavrusu için stresli olabilir. Köpeklerde’de stres, tıpkı insanlarda olduğu gibi bir çok hastalığa sebep olabilir! Neyse ki çoğu yavru köpek bunu atlatır.

Yavru köpeğiniz ishal olursa, bu hem evcil hayvan hem de sahibi için stresli olabilir. Çoğu ishal vakası hafiftir ve kendiliğinden düzelir, ancak nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve yavru köpeğinizin daha iyi hissetmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Yavru köpeğiniz gevşek dışkılama yaşıyor veya mukuslu veya kanlı sulu dışkılama yapıyorsa, acil bakım gerektiren bir veteriner acil durumu olabilir. Yavru köpeğinizin şiddetli ishal olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal veteriner hekiminizi arayın.

Yavru köpeğinizin ani ishalinin nedeni açık değilse, her ikinizin de patilerinde bir sağlık acil durumu olmadığından emin olmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Köpeğinizin Belirtilerini İzleyin

Köpeğiniz ishal olduğunda ona ve bağırsak hareketlerine çok dikkat edin. Belirtiler azaldıkça veya kötüleştikçe, köpek sahipleri hidrasyon ve rahatlık sağlarken değişiklikleri veteriner hekimlerine bildirmelidir.

Yumuşak Bir Diyet Uygulayın

Veteriner hekimler genellikle yaşlı köpeklerin ishal nöbetleri geçirdiklerinde öğün atlamalarını önerir. Büyümekte olan yavru köpekler için açlık genellikle tavsiye edilmez. Haşlanmış tavuk, pirinç ve püre haline getirilmiş balkabağı gibi hafif, mideyi rahatlatan yiyecekler, yavru köpeğinizin midesinde bir şeyler tutarken semptomları yönetmesine geçici olarak yardımcı olabilir.