Boyutları küçük olsa da oldukça gelişmiş bir kişiliğe sahip olan Yorkshire Terrier, alıngan ama sevgi dolu bir hayat arkadaşıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler evcil köpek ırkı Yorkshire Terrier; sahiplerine olan bağlılığı, zarif görünümü ve ev yaşamına uygunluğu ile birçok hayvan sever tarafından tercih ediliyor.

Teriyerler harika apartman hayvanları olarak bilinse de bazı durumlarda komşuların rahatsızlık duyabileceği geveze olma eğilimleri de ortaya çıkabiliyor. Bu küçük köpek ırkı her ne kadar sevecen görünseler de küçüktürler ve çocuklar tarafından yaralanabilirler. Ama bolca sevgi, ilgi, özen ve oyun zamanı sağlayabilirseniz, size gölgeniz gibi yapışacak sevgi dolu, sevimli bir hayat arkadaşı haline gelirler!

Yorkie lakaplı Yorkshire Terrier, görünüşleri nedeniyle oldukça sevecen görünüyor. Uzun ipeksi tüyleri ve göz alıcı topuzuyla Yorkshire Terrier, köpek dünyasının en sempatik temsilcilerinden biridir ve gittiği her yerde dikkatleri üzerine çekmektedir.

Uzun çelik mavisi ve ten rengi ceketler, Yorkieleri çok daha ihtişamlı gösterebilir, ancak onu çevresine gerçekten sevdiren şey kişiliğidir. Küçük boyuna bakmadan yaşayan Yorkshire Terrier, küçük bir bedende büyük bir köpektir ve her zaman macera ve hatta belki biraz bela arayışındadır.

Yorkshire Teriyerler, bir refakatçi köpekten beklendiği gibi insanlarına karşı şefkatlidir, ancak terrier miraslarına sadık kalarak, bazen yabancılardan şüphelenirler ve garip seslere ve davetsiz misafirlere havlarlar. Komşularınızın rahatsız olmasını önlemek adına köpeğinizin havlamalarını yumuşatmak ve onlara ne zaman havlamamaları gerektiğini öğretmek oldukça önemlidir.

Cesaretlerine rağmen, Yorkshire Teriyerler’in de yumuşak bir tarafı var. Ailelerden çok fazla ilgi ve şefkat beklerler. Uzun saatler yalnız kalmak onlar için oldukça kötü bir senaryodur. Bununla birlikte, Yorkie’nizi aşırı korumaktan da kaçınmalısınız.

yorkshire-terrier
yorkshire-terrier

Sahilde veya evinizin etrafından biraz gezinti yapmak Yorkshire Terrierleri en iyi ev köpeği yapar.

Hangi evde yaşarlarsa yaşasınlar, onlarla birlikte büyüdükleri sürece diğer yerleşik köpek ve kedilerle araları daima iyidir. Eve yeni bir evcil hayvan getirilirse, Yorkies sahiplerine karşı oldukça sinirlenebilirler. Teriyer olarak, davetsiz misafire meydan okumak isteyebilirler ve bir kavga çıkarsa, terrier ruhu savaşmak isteyecektir. Bu Yorkshire Terrier’inizi yeni bir hayvanla tanıştırırken oldukça dikkatli olmalısınız.

Göz alıcı bir ceket, küçük beden, cesur bir kişilik ve sahibine sonsuz sadakat. Yorkshire Terrierlerinin en popüler köpek ırkları arasında olmasını sağlamaktadır.

Yorkshire Terrier Karakteri

Akıllı ve kendinden emin Yorkshire Terrier, sevimli küçük boy ve maceracı terrier ruhunun birleşimidir. Yorkshire Terrier cinsi birkaç çeşit karaktere sahip köpeği içerir. Bazıları sevimli ve şımarıktır, gün boyunca insanlarının ayak izlerini takip etmekten başka bir şey istemezler. Diğerleri yaramaz, hareketli ve buldukları her deliğe girme eğilimindedir.

Sınırları doğru bir şekilde belirlediğiniz zaman Yorkie’niz harika bir arkadaş olacaktır, ancak onu şımartırsanız başınıza biraz bela alabilirsiniz. Yorkshire Terrierler yavruyken eğitime başlamalısınız ve onların kendi kendine gelişmesini engellemelisiniz. Bu adımları doğru şekilde uygularsanız kötü alışkanlıkları düzeltmeye çalışmaktan ziyade onlarla eğlenmek için zaman geçirirsiniz.

Yorkshire Terrier Bakım

Yorkshire Terrierler, sizinle yürüyüşe çıkmaktan veya dışarıda oynamaktan hoşlanır, ancak içerideyken çok hareketli olduklarından, egzersiz yapmak için çok fazla çaba göstermeniz gerekmez.

Genel olarak, Terrierler, özellikle sevimli numaralar yapmaları veya çevik hareketler yapmaları eğitime açık olduklarını gösterir. Bununla birlikte, onları eğitmek bazen zor olabilir, çünkü tuvaletleri o kadar küçük ve temizlenmesi kolaydır ki, sahipleri bunun tekrarlanmasından rahatsız olmazlar. Bu büyük bir hatadır. Onlara en başından nereye gideceklerini göstermek ve işlerini doğru yerde yaptıkları için ödüllendirmek çok daha iyi bir yöntemdir. Biraz çaba sarf ettiğinizde, gerçekten çok iyi eğitimli bir YorkshireTerriersahibi olabilirsiniz.